Նոր իշխանությունները աշխարհի համար հասկանալի իմաստ են դնելու Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմքում․ Արտակ Զաքարյան (Տեսանյութ)
18/06/2022 20:55
Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանը Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ պատասխանեց հաճախ հնչող հարցերից մեկին՝ ի՞նչ է փոխվելու, երբ գործող իշխանությանը հեռացվի։
«Պատասխանը հստակ է՝ Հայաստանը կրկին ունենալու է արտաքին քաղաքականություն, ինչը վերջին 4 տարիներին չի ունեցել»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը։
Նա ընդգծեց՝ ճշգրիտ և հավասարակշռված, նպատակային արտաքին քաղաքականությունը մեր անվտանգության, հաստատուն խաղաղության, կայնության, բարօրության, անկախության, ազգային արժանապատվության և մեր ժողովրդի բոլոր իրավունքների իրացման գլխավոր երաշխիքն է։
«Նոր իշխանությունները նոր որակ, նոր ինքնություն, նոր ազգային ոգի, ճկուն միտք, համառ ջանքեր և աշխարհի համար հասկանալի իմաստ են դնելու Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմքում»,- ասաց Ատակ Զաքարյանը։
Հայաստանի հաջորդ կառավարության առաջնային խնդիրն է լինելու ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության մշակումը, որն ամբողջությամբ պետք է համապատասխանի աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումներին և տա Հայաստանի ու Արցախի առջև ծառացած բոլոր մարտահրավերների պատասխանները, նշեց նա՝ հավելելով, որ Դիմադրության շարժումն արդեն այսօրվանից պետք է ձեռնամուխ լինի այդ փաստաթղթի նախագծի հիմնական դրույթների մշակմանը։

Новые власти заложат в основу внешней политики Армении понятное для международного сообщества содержание – Артак Закарян
Первоочередной задачей следующих властей Армении будет разработка новой стратегии национальной безопасности, которая должна полностью соответствовать происходящим в мире развитиям и дать ответы на все стоящие перед Арменией и Арцахом вызовы, заявил сегодня в ходе митинга на площади Франции бывший заместитель министра обороны Армении, член Совета Республиканской партии Армении Артак Закарян.
Он отметил, что Движение сопротивления уже с сегодняшнего дня должно приступить к разработке основных положений проекта этого документа.
«После отстранения этой власти Армения снова будет иметь внешнюю политику, которой не было последние 4 года», - сказал Ариак Закарян.
Он подчеркнул, что четкая и сбалансированная, целенаправленная внешняя политика – главная гарантия безопасности страны, устойчивого мира, благосостояния, национального достоинства и реализации всех прав армянского народа.
«Новые власти придадут новое качество, новую идентичность, новый национальный дух внешней политики Армении, заложат в ее основу гибкий ум, упорные усилия и понятное для международного сообщества содержание», - сказал Артак Закарян.