«Փաստ» թերթը գրում է. «Հունիսի 19-ին Ապարանում տեղի ունեցած սպանությունների թեման իշխանությունները փորձեցին «ջրել» և իրենցից հեռացնել, սակայն լրատվամիջոցները նշում էին, որ այդ իրադարձությունների գլխավոր գործող անձինք ՔՊ-ական պատգամավոր Մաթևոս Ասատրյանի ու Արագածոտնի ՔՊ-ական փոխմարզպետ Էդգար Փարվանյանի հարազատներն են եղել: Ավելին՝ կրակոցների հետևանքով մահացածների ու տուժածների հարազատները շաբաթ օրը բողոքի ակցիա իրականացրեցին Ապարանի ոստիկանության դիմաց՝ պահանջելով պատասխանատվության ենթարկել նշյալ պաշտոնյաներին ու նրանց ազգականներին։ Սպանվածներից մեկի հորեղբայրը նույնիսկ պնդել էր, որ պատգամավոր Մաթևոս Ասատրյանն ու նրա եղբորորդին «անձամբ մասնակից են եղել, կազմակերպիչ են եղել»:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ՔՊ-ում բուռն քննարկում է եղել, և Մաթևոս Ասատրյանին ասվել է, որ ամեն դեպքում, գուցե, մանդատից հրաժարվելու կարիք լինի, եթե, ի վերջո, հնարավոր չլինի թեման իրենցից հեռացնել: Մեր աղբյուրները նշում են, որ հատուկ շեշտվել է, թե այս դեպքում թիրախում են հայտնվում ՔՊ-ն ու անձամբ վարչապետը: Ուրեմն՝ պետք է առնվազն քաղաքական պատասխանատվության խնդիր լուծվի, ինչպես, օրինակ՝ 2014 թվականին եղավ Ռուբեն Հայրապետյանի դեպքում՝ «Հարսնաքարի» իրադարձությունների ֆոնին:
Այն ժամանակ էլ կարող էին թիրախավորվել ՀՀԿ-ն ու անձամբ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, և Հայրապետյանը մանդատը վայր դրեց։ Թեպետ անձամբ «Հարսնաքարում» չէր եղել, սակայն համալիրն իրենն էր, իսկ անվտանգության աշխատակիցները փաստացի համարվում են իր աշխատակիցները։ Ապարանի դեպքում իրադարձությունները կապվում են ոչ միայն ՔՊ-ական պաշտոնյաների ազգականների հետ, այլև, ինչպես նշեցինք, ականատեսները պնդում են, որ Ասատրյանն անձամբ է ներկա եղել։
Ավելին՝ Ապարանում խոսում են, որ նա այստեղ շատ մեծ ազդեցություն ունի, յուրատեսակ «ֆեոդալ» է, վախի մթնոլորտում է պահում բնակչությանը և իշխանության համար Ապարանի մասով հիմնական հարց լուծողն է։ Ասում են՝ այստեղից էլ գալիս է Մաթևոսի համարձակությունը. նա, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, հրաժարվում է մանդատը վայր դնելու թեման առհասարակ քննարկել՝ ասելով, որ ՔՊ-ի համար անգամ Փաշինյանն այնքան չի արել, որքան ինքն ու իր եղբայրը, որը Ապարանի «ջրմուղի» պետն է»։

Газета «Паст» пишет, что власти попытались «замять» и отвести от себя тему произошедших 19 июня в Апаране убийств, однако СМИ отмечают, что главными действующими лицами этих событий были родственники депутата от «Гражданского договора» Матевоса Асатряна и вице-губернатора Арагацотнской области от партии «Гражданский договор» Эдгара Парваняна. Более того, родственники и близкие пострадавших и погибших в результате стрельбы в субботу провели акцию протеста перед зданием полиции Апарана с требованием привлечь к ответственности указанных должностных лиц и их родственников. Дядя одного из убитых даже утверждал, что депутат Матевос Асатрян и его племянник «лично участвовали в этом, были организаторами».
По сведениям издания, в «Гражданском договоре» прошло бурное обсуждение и Матевосу Асатряну сказали, что, возможно, ему придется отказаться от мандата, если не удастся увести его от этой темы.
«Как отмечают наши источники, особо было отмечено, что в таком случае мишенью станут «Гражданский договор» и лично премьер-министр. Значит, должен быть решен как минимум вопрос политической ответственности. Как, к примеру, произошло в 2014 году с Рубеном Айрапетяном, на фоне событий в ресторанном комплексе «Арснакар».
Тогда тоже «стрелки» могли быть переведены на Республиканскую партию и лично президента Сержа Саргсяна, и Айрапетян сложил мандат. Хотя он лично не находился в «Арснакаре», однако ресторан принадлежал ему, а сотрудники безопасности работали на него.
В случае с Апараном события связывают не только с родственниками должностных лиц членов «Гражданского договора», а очевидцы утверждают, что Асатрян лично присутствовал там.
Более того, в Апаране говорят, что он обладает там большим авторитетом, является своеобразным «феодалом», держит население в атмосфере страха и для властей основной «решающий вопросы» в Апаране. Говорят, что уверенность Матевоса связана именно с этим. По утверждению наших источников, он вообще отказывается обсуждать вопрос отказа от мандата, заявляя, что даже Пашинян не сделал столько для «Гражданского договора», сколько он и его брат», - пишет газета.