ՔՊ-ն առանց ընդդիմության քննարկում է Գլխավոր դատախազի ընտրության հարցը
Գլխավոր դատախազի պաշտոնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ներկայացրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օգնական Աննա Վարդապետյանի թեկնածությունը։
Նշենք, որ հարցի քննարկմանը մասնակցում է միայն ՔՊ-ն։ Ընդդիմությունը շարունակում է բոյկոտել ԱԺ նիստերը։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 16-ին լրանում է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի պաշտոնավարման ժամկետը: Գլխավոր դատախազն Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի առաջարկությամբ ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով՝ վեց տարի ժամկետով։

В Национальном Собрании сегодня обсуждается вопрос избрания генерального прокурора Армении.
Фракция «Гражданский договор» выдвинула на пост генпрокурора Армении кандидатуру помощника премьер-министра Никола Пашиняна Анны Вардапетян.
Отметим, что в обсуждении вопроса участвуют только депутаты «Гражданского договора». Оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» продолжают бойкотировать заседания парламента.
Напомним, срок полномочий генерального прокурора Армении Артура Давтяна истекает 16 сентября. Генеральный прокурор избирается Национальным Собранием по предложению компетентной постоянной комиссии Национального Собрания как минимум тремя пятыми голосов от общего числа депутатов сроком на шесть лет.