«Հրապարակ». Նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը վիրահատվել է
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հունիսի սկզբին նախկին գլխավոր դատախազ, ներկայում կալանավորված Աղվան Հովսեփյանը վիրահատվել է։ Նա լսողության հետ կապված հին խնդիրներ ուներ` կալանքը սրացում է առաջացրել: Վիրահատել են Միքայելյան հիվանդանոցում, այժմ հետվիրահատական շրջանն է, որը կարող է երկարել՝ հաշվի առնելով վիրահատության բարդությունը։
Հիշեցնենք՝ Աղվան Հովսեփյանը մեղադրվում է հետևյալում․ «2004-2013 թթ․` գլխավոր դատախազի, իսկ 2014-2018-ը՝ Քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոններում մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվելով Արշավիր Սարգսյանի հետ՝ հիմնադրել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններ, որոնք ղեկավարել է անձամբ և իր որդիների միջոցով»։ Եվ «ապօրինի ձեռնարկատիրության արդյունքում ստացած եկամուտն օրինականացրել է»:
Եվս մի էպիզոդ վերաբերում է այն բանին, որ 2010 թ․ Արագածոտնի մարզի Բյուրականի համայնքապետ Հրաչյա Ավագյանին դրդել է «չարաշահել պաշտոնեական լիազորությունը», որի արդյունքում ստացված խոշոր չափերով գույքն օրինականացրել է։ Խոսքը Բյուրականում Գրողների միության տան մասին է, որը պատկանում է Աղվան Գառնիկիչին: Մեղադրանքների մեծ մասը հիմնված է ցուցմունքների վրա, և փաստաբանները վստահ են, որ գործը դատարանում փլվելու է: Հովսեփյանը կալանքի տակ է 2021-ի սեպտեմբերից»։

Газета «Грапарак» пишет, что находящийся под арестом бывший генеральный прокурор Агван Овсепян прооперирован в начале июня. У него были старые проблемы со слухом, которые обострились за время нахождения под арестом. Его прооперировали в Институте хирургии им. Микаеляна, сейчас он проходит реабилитацию, которая может затянуться, учитывая сложность операции.
Напомним, Агван Овсепян обвиняется в том, что «будучи генпрокурором в 2004-2013 гг., а также председателем Следственного комитета в 2014-2018 гг., фактически участвовал в управлении рядом компаний, занимающихся предпринимательской деятельностью». Кроме того, получил взятку в размере 190.000.000 драмов и путем мошенничества присвоил имущество в размере 800.000.000 драмов. Агван Овсепян обвиняется также в легализации имущества в размере 1 млрд. 299 млн. 404 тыс. драмов.
Большая часть обвинений основана на показаниях, и адвокаты уверены, что дело развалится в суде. Агван Овсепян находится под стражей с сентября 2021 года.