Երկու ռազմական համալսարանների միավորումը ոչ միայն խնդիր չի լուծի, այլև նոր խնդիրներ կհարուցի․ Տիգրան Աբրահամյան
06/07/2022 14:22
ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հայտարարությանը՝ ռազմական ակադեմիա ստեղծելու մասին։
«Պաշտպանության նախարարն այսօր հայտարարել է, որ մտադրություն ունեն Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն և Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանները միավորել՝ ստեղծելով ռազմական ակադեմիա, որտեղ նաև ավելանալու է ֆակուլտետ սահմանապահ զորքերի ուսուցման համար։
Այն, որ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ծառայության առանձնահատկությունները հաշվի առնելով նման ֆակուլտետի անհրաժեշություն կա, դա միանշանակ է, այլ բան է, թե ուսուցման գործընթացը ինչպե՞ս է կազմակերպվելու, ի՞նչ մասնագետներով և ի՞նչ բովանադակությամբ:
Բայց ասելիքս այլ բանի մասին է: Երկու համալսարանների միավորման թեման տարբեր ժամանակներում քննարկվել է և դրանք չմիավորելու հիմնական պատճառը եղել է երկու բուհերի ու հատկապես ռազմական ավիացիոն համալսարանի բազայի՝ որպես առանձին միավոր գործելու նպատակահարմարությունը:
Վերջին տասնամյակում ռազմական ավիացիոն համալսարանը նաև լուրջ աշխատանքներ է տանում անօդաչու թռչող սարքերի ուղղությամբ՝ և՛ կրթական, և՛ պատրաստության, և՛ ուսումնասիրությունների մասով ու մասնագետները պնդում են, որ այդ երկու ռազմական համալսարանների միավորումը ոչ միայն ուսումնա-մասնագիտական հարցերում խնդիր չի լուծի, այլև նոր խնդիրներ կհարուցի:
Ես ինքս հակված եմ այս 2 բուհերի առանձին գործելուն՝ անկախ դիմորդների թվից, համենայն դեպս, այս տարիներին, բուհերի դասախոսական կազմի, մասնագետների հետ զրույցներում ավելի համոզիչ են եղել բուհերի՝ առանձին գործելու հիմնավորումները:
Կրկնում եմ՝ ռազմական կրթության հարցը պետք է լինի զինված ուժերի բարեփոխումների առաջնային ուղղություններից, սակայն դրա հիմքում պետք է դրվի որակի, բովանդակության և անհրաժեշտ միջավայրի ձևավորման, այլ ոչ թե մեխանիկական միավորումների հարցը:
Միանշանակ է, որ ռազմական կրթության առումով արմատական բարեփոխումների անհրաժեշտություն կա, սա ուղղակի քննարկման ենթակա էլ չի, բայց չստացվի այնպես, որ «ունքը դզելու փոխարեն աչքը հանվի», ինչը հատուկ է այս իշխանությանը», - ֆեյսբուքյան էջում գրել է պատգամավորը:

Объединение этих двух военных университетов не только не решит проблему, но и создаст новые проблемы – Тигран Абрамян
Депутат Национального Собрания от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян обратился к заявлению министра обороны Армении Сурена Папикяна о создании военной академии.
«Министр обороны заявил, что они планируют объединить Военно-авиационный университет им. Арменака Ханперянца и Военный университет им. Вазгена Саркисяна, создав военную академию, где будут также сформированы отдельные факультеты по подготовке к службе в пограничных войсках.
Однозначно, что учитывая особенности службы в пограничных войсках, есть необходимость в таком факультете, иное дело, что как будет организован учебный процесс, с какими специалистами и каким содержанием?
Однако хочу сказать о другом. Тема объединения двух университетов обсуждалась в разные времена и основная причина отказа от их объединения состояла в целесообразности деятельности военно-авиационного университета как отдельной единицы.
В последнее десятилетние авиационный университет ведет также серьезную работу в направлении беспилотных летательных аппаратов как для обучения, так и подготовки и исследований и специалисты утверждают, что объединение этих двух военных университетов не только не решит проблему обучения и специализации, но и создаст новые проблемы.
Я склоняюсь к тому, чтобы эти два вуза действовали отдельно, независимо от количества абитуриентов, по крайней мере, в беседах с преподавательским составом, специалистами за эти годы более убедительными были обоснования относительно отдельного действия этих вузов.
Повторяю, вопрос военного образования должен быть одним из ключевых направлений реформирования вооруженных сил, однако в его основу должно лежать формирование качества, содержания и необходимой среды, а не вопрос механического объединения.
Безусловно, в плане военного образования необходимы ключевые реформы. Это просто не подлежит обсуждению, однако не должно случиться так, чтобы "выколоть глаз вместо того, чтобы поправить бровь", что свойственно этой власти», - написал на своей странице в Facebook депутат.