Հայաստանը ֆուտբոլի միջոցով աշխարհին ավելի ճանաչելի կդարձնեն. Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի ղեկավարին
07/07/2022 18:31
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հուլիսի 7-ին ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի (PAYFA) ղեկավար Արամ Ղահրամանյանին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ու Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը:
Քննարկվել են հայկական ֆուտբոլի զարգացման հեռանկարները եւ մասսայականացմանն ուղղված ծրագրերը: Հակոբ Արշակյանի գնահատմամբ՝ Սփյուռքի ներուժը պետք է հնարավորինս արդյունավետ օգտագործվի՝ տեղական ֆուտբոլի հետագա կատարելագործման եւ Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին այդ գործընթացին ներգրավելու նպատակով:
Արամ Ղահրամանյանն ու Արմեն Մելիքբեկյանը ներկայացրել են այն ծրագրերը, որոնք Հայաստանը ֆուտբոլի միջոցով աշխարհին ավելի ճանաչելի կդարձնեն:
Նշենք, որ Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի հիմնական գործառույթը Սփյուռքի տաղանդավոր երիտասարդների բացահայտումն ու ներգրավումն է հայկական ֆուտբոլում: PAYFA-ի առաջին հավաքը կայացել է Լոս Անջելեսում, ընդգրկված են եղել ԱՄՆ-ի եւ Կանադայի՝ 2009 թ. ծնված հայազգի երեխաները: Նրանցից 8 լավագույնները եկել են Երեւան: Արամ Ղահրամանյանը հույս է հայտնել, որ ծրագիրը կիրականացվի նաեւ Սփյուռքի այլ համայնքներում:

Акоп Аршакян принял руководителя Всеармянской молодежной футбольной ассоциации
Вице-спикер Национального Собрания Акоп Аршакян 7 июля принял руководителя Всеармянской молодежной футбольной ассоциации (PAYFA) Арама Каграманяна, сообщает пресс-служба парламента Армении.
На встрече также присутствовали председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян, депутат Армен Мкртчян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян, президент Федерации футбола Армении Армен Меликбекян.
Обсуждены перспективы развития и программы популяризации армянского футбола. По Аршакяну, необходимо максимально эффективно использовать потенциал Диаспоры для дальнейшего совершенствования местного футбола и вовлечения в этот процесс наших соотечественников из Диаспоры.
Арам Каграманян и Армен Меликбекян представили программы, которые позволят Армении стать более узнаваемой в мире через футбол.
Следует отметить, что основной функцией PAYFA является выявление и вовлечение талантливой молодежи Диаспоры в армянский футбол. Первый сбор Ассоциации состоялся в Лос-Анджелесе, были включены родившиеся в 2009 г. в США и Канаде армянских детей. 8 лучших из них приехали в Ереван. Арам Каграманян выразил надежду, что программа будет реализована и в других общинах Диаспоры.