ԳՇ պետը կդառնա պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ. ՔՊ-ն ընդունեց նախագիծը
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը ի պաշտոնե կլինի Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը: ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Պաշտպանության մասին» Հայաuտանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նախագիծը քվեարկությամբ ստացավ 58 կողմ ձայն:
Փաթեթով նորովի են շարադրվում պաշտպանության ոլորտում կառավարության լիազորությունները, դրանցում առանձին սահմանվում են զորահավաքային  պատրաստության և զորահավաքի ոլորտում իրավասությունները, Անվտանգության խորհրդի կողմից ընդունվող մի շարք պլաններ և ծրագրեր ներառվում են ՀՀ պաշտպանության պլանում, խմբագրվում և հստակեցվում են Պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի և Պաշտպանության նախարարի ու Գլխավոր շտաբի պետի լիազորությունների շրջանակը: ԶՈՒ ապահովումների գործընթացում Պաշտպանության նախարարությանն են վերապահվում բոլոր տեսակի նյութատեխնիկական միջոցների, պահեստային տնտեսությունների կառավարման և կենտրոնացված բեռնափոխադրումների կազմակերպման գործառույթները, ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացների իրականացման ամբողջ համալիրը:
ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետն ի պաշտոնե նախատեսվում է որպես Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, որը, սակայն, չի հանդիսանալու նախարարին փոխարինող պաշտոնատար անձ:
«Փաթեթը միտված է ՊՆ-ում, ԶՈՒ-ում կառավարությունն ավելի արդյունավետ դարձնելուն, շատ էական է այստեղ ուղղաձիգ կառավարման գոյությունը, որը բերելու է նրան, որ մենք կարողանալու ենք առաջին ձեռքից ավելի մանրամասն քաջատեղյակ լինել մեր կողմից իրականացվող քաղաքացիական վերահսկողությանը», - ասաց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:

Начальник Генштаба ВС станет первым замминистра обороны – «Гражданский договор» принял проект
Начальник Главного штаба ВС Армении станет первым заместителем министра обороны. Парламент Армении принял во втором и окончательном чтении пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об обороне» и представленные законы.
Законопроект принят 58 голосами «за».
В пакете по-новому изложены полномочия правительства в сфере обороны: отдельно установлены правомочия в сфере мобилизационной подготовки и мобилизации, ряд принимаемых Советом безопасности планов и программ включены в план обороны Республики Армения, отредактирован и уточнен круг полномочий Генштаба Вооруженных сил и министерства обороны, начальника ГШ ВС и министра обороны. В Все материально-технические средства в процессе обеспечения ВС предоставляются министерству обороны, функции управления складскими хозяйствами и организации централизованных грузоперевозок, весь комплекс закупок для нужд Вооруженных сил.
Должность начальника Генштаба ВС закрепляется в качестве первого заместителя министра обороны, который, однако, не является замещающим министра должностным лицом.
«Пакет изменений нацелен на повышение эффективности управления в Минобороны и ВС, очень важна здесь управленческая вертикаль, которая приведет к тому, что мы сможем получить информацию о результатах осуществляемого нами гражданского контроля их первых рук», - заявил министр обороны Сурен Папикян.