«Ժողովուրդ». Շատ դատավորներ որոշել են բոյկոտել և չգնալ հուլիսի 27-ին կայանալիք դատավորների ժողովին
«Հայաստանի դատական համակարգում էլի խառնաշփոթ է: «Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ շատ դատավորներ որոշել են բոյկոտել և չգնալ հուլիսի 27-ին կայանալիք դատավորների ժողովին: Իսկ ի՞նչն է վրդովել Հայաստանի իշխանության երրորդ՝ դատական ճյուղին:
Մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ վերջիններիս խիստ վրդովել են Ազգային ժողովի կողմից ՀՀ վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի դատավորների, ինչպես նաև Վճռաբեկ դատարանի դատավորների ընտրությունների արդյունքները։ Բացի այդ, շատ դատավորների զայրացրել է պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանի կալանքը բավարարած դատավորների գործելաոճը, երբ հանգիստ նստած հետևել են, թե ինչպես մարդը մահկանացուն կնքեց դատարանի դահլիճում:
Ավելին՝ դատավորների մի մասն էլ նշել է, որ արձակուրդում է և ներկա չի լինելու ժողովին: Հուլիսի 27-ին հրավիրված ժողովը, ամենայն հավանականությամբ, չի կայանա քվորում չլինելու պատճառով: Նշենք, որ ժողովը հրավիրել է Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը, իսկ ժողովի նպատակը ԲԴԽ անդամների թափուր մնացած տեղերում նոր անդամներ ընտրելն է:
Ինչպես հայտնի է, ԲԴԽ անդամ Լիպարիտ Միրիջանյանն ընտրվեց Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր, նրա տեղը թափուր է, ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները դադարեցվեցին, իսկ գիտնական անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը հրաժարական տվեց»։

«Жоховурд»: Многие судьи решили бойкотировать предстоящее 27 июля Общее собрание
Газета «Жоховурд» пишет, что в судебной системе Армении опять неразбериха. По сведениям издания, многие судьи решили бойкотировать предстоящее 27 июля Общее собрание судей.
«По нашим сведениям, судьи крайне возмущены результатами выборов Национальным Собранием судей Антикоррупционной палаты Кассационного суда Армении, а также  судей Кассационного суда. Кроме того, многих судей возмутило поведение судьи, удовлетворившей ходатайство об аресте Армена Григоряна, когда она спокойно наблюдала, как человек умирал в зале суда.
Более того, часть судей отметили, что находятся в отпуске, и не будут присутствовать на собрании. Созванное 27 июля Общее собрание судей, по всей видимости, не состоится из-за отсутствия кворума. Отметим, что собрание созвала председатель Уголовной палаты Кассационного суда Лилит Тадевосян, а цель собрания – избрание новых членов на вакантные должности членов Высшего судебного совета.
Как известно, член ВСС Липарит Мириджанян избран судьей Антикоррупционного суда, полномочия председателя ВСС Рубена Вардазаряна прекращены, а ученый член ВСС Гагик Джангирян подал в отставку», - пишет газета.