«Ժողովուրդ». Գագիկ Ջհանգիրյանին հրավիրել են ՀՀ քննչական կոմիտե
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ԲԴԽ նախկին նախագահ Գագիկ Ջհանգիրյանին հրավիրել են ՀՀ քննչական կոմիտե և հարցաքննել։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը պաշտոնապես դիմել էր ՀՀ քննչական կոմիտե` հետաքրքրվելով, թե ԲԴԽ նախկին նախագահ Գագիկ Ջհանգիրյանը արդյո՞ք հարցաքննվել է ՀՀ քննչական կոմիտեում, թե՞ ոչ։
Ի պատասխան՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթին կոմիտեի լրատվական ծառայությունից պաշտոնապես հայտնեցին. «ՀՀ քննչական կոմիտեում Ռ. Վարդազարյանի կողմից հրապարակված ձայնագրության կապակցությամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում պարոն Գ. Ջհանգիրյանը վկայի դատավարական կարգավիճակով հարցաքննվել է»:
Թե ինչ է ասել նա քննիչներին՝ պաշտոնապես մեզ չեն հայտնել, սակայն, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, նա խոսել է այն, ինչ Հ1-ի եթերում էր ասել: Հիշեցնենք, որ ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի կողմից հրապարակված ձայնագրության հիման վրա Գագիկ Ջհանգիրյանի դեմ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Այդ աղմկահարույց ձայնագրությունից ու Գագիկ Ջհանգիրյանի առավել անհասկանալի հարցազրույցից օրեր անց հայտարարվեց, թե վերջինս ունի առողջական խնդիրներ և ենթարկվել է վիրահատության։ Ակնառու էր, որ Ջհանգիրյանը առողջական խնդիրների քողի ներքո հրաժարական տվեց՝ ԲԴԽ-ի համար նոր խառնաշփոթ առաջացնելով»։

«Жоховурд»: Гагик Джангирян вызван на допрос в СК Армении
Бывший и.о. председателя Высшего судебного совета Гагик Джангирян был вызван в Следственный комитет Армении и допрошен, пишет газета «Жоховурд».
В ответ на официальный запрос издания в пресс-службе СК сообщили, что Джангирян был допрошен в качестве свидетеля в рамках уголовного дела по признакам части 1 статьи 441 и пункта 2 части 2 статьи 486 Уголовного кодекса Армении в связи с опубликованной Рубеном Вардазаряном аудиозаписью.
«Нам не сообщили официально, что он сказал следователям, однако, по нашим сведениям, он говорил о том, о чем заявлял в эфире Общественного телевидения Армении. Напомним, на основании опубликованной бывшим председателем Высшего судебного совета Рубеном Вардазаряном аудиозаписи против Гагика Джангиряна начато уголовное производство.
Через несколько дней после этой скандальной записи и не менее скандального интервью Гагика Джангиряна было объявлено, что у последнего есть проблемы со здоровьем, и он прооперирован. Очевидно, что Джангирян подал в отставку под предлогом проблем со здоровьем, создав новый хаос в Высшем судебном совете», - пишет газета.