Ընդդիմադիրներին մանդատներից զրկելու հարցով ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստը համարվել է չկայացած. մինչև 12:30-ը քվորում չի ապահովվել
22/07/2022 14:05
Հայաստանի Ազգային ժողովի խորհրդի` հուլիսի 22-ի արտահերթ նիստին ժամը 10:30-ին համապատասխան թվով խորհրդի անդամներ չեն գրանցվել:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 27-րդ հոդվածի 2-րդ և ԱԺ խորհրդի աշխատակարգի 6-րդ մասերի համաձայն, եթե խորհրդի գրանցված անդամների թիվը նիստի իրավազորության համար բավարար չէ, ապա գրանցումը շարունակվում է մինչև անհրաժեշտ թվով խորհրդի անդամների գրանցվելը, բայց ոչ ավելի, քան երկու ժամ:
Մինչև ժամը 12:30-ը քվորում չի ապահովվել. ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստը համարվել է չկայացած:
Նիստի օրակարգում Ազգային ժողովի պատգամավորների լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին հարցն էր:
Ազգային ժողովի խորհուրդը Սահմանադրական դատարան է դիմելու ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության բոլոր և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության չորս պատգամավորներին մանդատներից զրկելու հարցով։
Ցանկից բացակայում են «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Թագուհի Թովմասյանի և նույն խմբակցությունից դուրս եկած Իշխան Զաքարյանի անունները։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «շատ հաճելի» էր որակել ընդդիմադիրներին մանդատներից զրկելու գործընթացը:
Լրագրողներն ԱԺ նախագահից հետաքրքրվել էին՝ մանդատների մասով ի՞նչ գործընթաց է սկսվել խորհրդարանում, Սիմոնյանն էլ արձագանքել էր. «Շատ հաճելի»:
Հարցին՝ լինելո՞ւ է այդ գործընթացը, թե՞ ոչ` ԱԺ նախագահը պատասխանել էր. «Օրենքի պահանջ է, չի կարող չլինել»:

Заседание Совета Национального Собрания признано несостоявшимся: кворум не был обеспечен до 12:30
Внеочередное заседание Совета Национального Собрания сегодня в 10:30 не состоялось из-за отсутствия кворума. Заседание было отложено на два часа.
Вице-спикер парламента Рубен Рубинян сообщил, что в соответствии с ч.2 ст.27 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания» и ч.6 Регламента Совета НС, если число зарегистрированных членов Совета недостаточно для правомочности заседания, то регистрация продолжается до достижения необходимого количества членов Совета, но не более двух часов.
До 12:30 кворум не был обеспечен: заседание Совета Национального Собрания признано несостоявшимся.
В повестке заседания вопрос обращения в Конституционный суд Армении для лишения оппозиционных депутатов мандатов.
Совет Национального Собрания обратиться в Конституционный суд по вопросу лишения мандатов всех депутатов фракции «Армения» и четырех депутатов фракции «Честь имею».
В списке отсутствуют имена депутата фракции «Честь имею», председателя постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян и вышедшего из этой фракции Ишхана Закаряна.
Отвечая на вопрос журналистов, какой процесс начался в Национальном Собрании по вопросу мандатов, Ален Симонян заявил: «Очень приятный».
На вопрос, состоится этот процесс или нет, спикер парламента ответил: «Это требование закона, не может не состояться».