«Ժողովուրդ». Գյուղատնտեսության ոլորտում է լուրջ անկում արձանագրվել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 11.8 տոկոսով. սա այս տարվա հունվար-հունիս ամիսների տվյալն է՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ, որը հրապարակել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն:
Բայց, սրան զուգահեռ, նկատենք, որ գյուղատնտեսության ոլորտում է լուրջ անկում արձանագրվել, այն էլ՝ 5.5 տոկոսի չափով: Ընդ որում՝ հիմնական անկումն արձանագրվել է բուսաբուծության, անասնաբուծության ոլորտներում: Բայց, արի ու տես, երկրի գյուղատնտեսության ոլորտի թիվ մեկ պատասխանատուն՝ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, փորձել է մեղմել այս իրավիճակը՝ հայտարարելով, որ գյուղատնտեսության վիճակագրական տվյալները թվային չեն, եւ դրանք սովորաբար գնահատականների վրա են հիմնված: Նա իր այս միտքն արդարացրել է՝ նշելով, որ գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման ծավալներն են զգալի աճել:
Հուսանք՝ Վիճակագրական կոմիտեն առաջիկայում գյուղատնտեսության ոլորտում թվանկարչությամբ չի զբաղվի նախարարի խոսքերն արդարացնելու համար: Չնայած սրան՝ նշենք, որ Վիճակագրական կոմիտեն արձանագրել է մսամթերքի եւ կաթնամթերքի արտադրության ծավալների անկում»։

«Жоховурд»: В сфере сельского хозяйства зафиксирован серьезный спад
Газета «Жоховурд» пишет, что индекс экономической активности в Армении вырос на 11.8 процента: это данные за январь-июнь текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, опубликованные Статистическим комитетом Армении.
«Однако параллельно с этим отметим, что серьезный спад зафиксирован в сельскохозяйственной отрасли, причем, в размере 5.5%. При этом основной спад отмечается в сфере растениеводства и животноводства. Но ответственный номер один за сферу сельского хозяйства, министр экономики Ваан Керобян пытается смягчить ситуацию, заявляя, что статистические данные по сельскому хозяйству не представлены в цифрах и основаны обычно на оценках. Он оправдывает свою мысль тем, что объемы экспорта сельхозпродукции значительно увеличились.
Надеемся, что Статистический комитет в ближайшее время не будет заниматься рисованием цифр в сфере сельского хозяйства для оправдания слов министра. Несмотря на это, отметим, что Статистический комитет зафиксировал снижение объемов производства мясной и молочной продукции», - пишет газета.