«Ժողովուրդ». Ի՞նչ ճակատագիր է ունենալու ընդդիմադիր պատգամավորներին մանդատից զրկելու գործընթացը. Եվս մեկ նիստ կհրավիրվի
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Վաղը՝ հուլիսի 28-ին, Ազգային ժողովի խորհուրդը ընդդիմադիր պատգամավորներին մանդատից զրկելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու օրակարգով նորից խորհրդի նիստ կհրավիրի: Թեեւ հստակ չէ՝ խորհրդի կազմում ներառված պատգամավորները կմասնակցեն, քվորում կապահովեն, թե ոչ, բայց «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ ԱԺ նախագահը (այս պահին՝ նրա պարտականությունները կատարողը) խորհրդի նիստ հրավիրելու մասին հայտարարությամբ պետք է հանդես գա:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ԱԺ նախագահի մամուլի քարտուղար Ծովինար Խաչատրանից հետաքրքրվեց՝ վերջապես ինչ ճակատագիր է ունենալու ընդդիմադիր պատգամավորներին մանդատից զրկելու գործընթացը: Ի պատասխան՝ նա նշեց, որ օրենքը չի սահմանում՝ եթե ԱԺ խորհուրդն այդպես էլ նիստ չգումարի, ապա ինչ է լինելու, ու որն է հաջորդ քայլը: Այսինքն՝ օրենքը հստակություն չի սահմանում, ու, օրինակ, առկախված է մնում, թե ինչ է լինելու ընդդիմադիր պատգամավորների բացակաների հարցը: Խաչատրյանի փոխանցմամբ՝ եթե հուլիսի 28-ի նիստը նորից չկայանա, ապա ԱԺ խորհուրդը նույն օրակարգով եւս մեկ անգամ կարող է նիստ հրավիրել:
Եթե նույն օրակարգով 4-րդ նիստն էլ չանցկացվի, ապա հարցն ինքնաբերաբար կփակվի, կգնա: Իսկ հարցը, թե ի վերջո բացականերն ինչ են լինելու, օդում կախված կմնան, թե այդ գործընթացից հետո անհարգելի բացակաները հարգելի կդառնան, դեռ մնում է չպարզաբանված»։

«Жоховурд»: Совет Национального Собрания созовет еще одно заседание по вопросу лишения мандатов оппозиционных депутатов
Газета «Жоховурд» пишет, что завтра, 28 июля, Совет Национального Собрания снова созовет заседания по вопросу обращения в Конституционный суд для лишения оппозиционных депутатов мандатов. Пока неясно, будут ли участвовать в заседании входящие в состав Совета депутаты, будет ли обеспечен кворум, однако согласно закону «Регламент Национального Собрания», председатель парламента (на данный момент, исполняющий его обязанности) должен выступить с заявлением о созыве заседания.
Издание поинтересовалось у пресс-секретаря спикера парламента Цовинар Хачатрян, какая судьба ждет процесс лишения мандатов оппозиционных депутатов. В ответ она отметила, что закон не устанавливает, что произойдет и каким будет следующий шаг, если Совет Национального Собрания так и не созовет заседания.
То есть, закон не устанавливает конкретных действий и, к примеру, вопрос отсутствий оппозиционных депутатов остается нерешенным. По словам Хачатрян, если 28 июля заседание снова не состоится, то Совет Национального Собрания по той же повестке может созвать еще одно заседание.
Если 4 заседания по той же повестке не состоятся, то вопрос самопроизвольно закроется, а вопрос отсутствий останется висеть в воздухе. Станут ли после этого процесса неуважительные отсутствия уважительными, пока неясно», - пишет газета.