«Ժողովուրդ». Գագիկ Ջհանգիրյանի գնալուց հետո ԲԴԽ-ում իրավիճակ է փոխվել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Բարձրագույն դատական խորհուրդն այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ է ընտրել դատավոր Մխիթար Պապոյանին: Այս մասին տեղեկությունը Armlur.am-ի հետ զրույցում հաստատեց ԲԴԽ անդամ Գրիգոր Բեքմեզյանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 18-ին լրացել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ արդեն նախկին նախագահ Տիգրան Սահակյանի 65 տարին, իսկ ՀՀ սահմանադրությամբ և օրենքներով դատավորը կարող է պաշտոնավարել մինչև 65 տարին լրանալը: Այսինքն՝ Տիգրան Սահակյանի՝ որպես դատավորի լիազորությունները դադարել են: ԲԴԽ նախագահը դեռևս Գագիկ Ջհանգիրյանն էր, որպես Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահի հավանական թեկնածու, շրջանառվում էր դատավոր Սևակ Համբարձումյանի անունը, սակայն Ջհանգիրյանի՝ լիազորությունների դադարումից հետո իրավական համայնքում որպես Վերաքննիչ դատարանի նախագահի թեկնածու ակտիվորեն սկսեց շրջանառվել Մխիթար Պապոյանի անունը, ով, փաստորեն, ընտրվել է նախագահ:
Ստացվում է , որ Գագիկ Ջհանգիրյանի գնալուց հետո ԲԴԽ-ում իրավիճակ է փոխվել և ԲԴԽ անդամները ընտրեցին դատավոր Մխիթար Պապոյանին, որն այն դաավորներից մեկն էր, որ ահազանգում էր դատական համակարգում առկա վիճակի մասին և մի քանի այլ համարձակ դատավորների հետ միասին կռիվ էր տալիս դատական համակարգում անարդարությունների դեմ»։

«Жоховурд»: После ухода Гагика Джангиряна в ВСС изменилась ситуация
Газета «Жоховурд» пишет, что Высший судебный совет избрал председателем Апелляционного уголовного суда судью Мхитара Папояна. Эту информацию подтвердил в беседе с Armlur.am член ВСС Григор Бекмезян.
«Напомним, 18 июля исполнилось 65 лет уже бывшему председателю Апелляционного уголовного суда Тиграну Саакяну, а согласно Конституции и законам, судьи пребывают в должности до исполнения шестидесяти пяти лет, То есть полномочия Тиграна Сааканяа в качестве судьи прекращены. Когда председателем ВСС был Гагик Джангирян, в качестве вероятного кандидата на должность председателя Апелляционного уголовного суда муссировалось имя судьи Севака Амбарцумяна, однако после прекращения полномочий Джангиряна, в юридическом сообществе начали активно муссировать имя Мхитара Папояна, который фактически избран председателем.
Получается, что после ухода Гагика Джангиряна в Высшем судебном совете изменилась ситуация и члены ВСС избрали председателем Апелляционного уголовного суда Мхитара Папояна – одного из тех судей, который говорил о существующей в судебной системе ситуации и вместе с несколькими другими смелыми судьями боролся против несправедливости в судебной системе», - пишет газета.