Լարվածությունը շփման գծի մի շարք հատվածներում շարունակվում է պահպանվել․ ԱՀ նախագահն Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ է հրավիրել
02/08/2022 18:55
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 2-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ` ԱԺ քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ:
Քննարկվել է շփման գծում նախօրեին ստեղծված իրավիճակը: Զեկուցմամբ հանդես է եկել պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանը: Նախարարի խոսքով՝ լարվածությունը շփման գծի մի շարք հատվածներում շարունակվում է պահպանվել, և Պաշտպանության բանակը տիրապետում է իրավիճակին՝ առանց մարդկային ու դիրքային կորուստների:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերում էր Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող միջանցքին: Ադրբեջանական կողմը Արցախում տեղակայված խաղաղապահ զորակազմի միջոցով պահանջ է ներկայացրել առաջիկայում երթևեկությունը նոր երթուղով կազմակերպելու վերաբերյալ:
Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում ձեռնարկվելիք քայլերն, այդ թվում՝ նաև ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցով անվտանգ երթևեկության ապահովումը:

Напряженность на ряде участков линии соприкосновения продолжает сохраняться: Араик Арутюнян созвал расширенное заседание Совета безопасности
02/08/2022 19:32
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 2 августа созвал расширенное заседание Совета безопасности с участием политических сил Национального Собрания.
Обсуждена обстановка, создавшаяся накануне на линии соприкосновения. С докладом выступил министр обороны Камо Варданян. По словам министра, напряженность на ряде участков линии соприкосновения продолжает сохраняться, и Армия обороны контролирует ситуацию, без человеческих и позиционных потерь.
Следующий вопрос повестки касался коридора, соединяющего Республику Арцах с Республикой Армения. Азербайджанская сторона посредством дислоцированного в Арцахе миротворческого контингента предъявила требование в ближайшее время организовать передвижение по новому маршруту.
На заседании Совета безопасности обсуждались шаги, которые необходимо предпринять в создавшейся ситуации, в том числе обеспечение безопасного движения посредством российского миротворческого контингента.