«Արցախը հանձնենք, չենք ապրի» մոտեցումն է իրականում հայ ժողովրդի անվտանգության գրավականը. միակ ելքը գործող իշխանությունների անհապաղ հրաժարականն է. ՀՀԿ
05/08/2022 10:17
ՀՀԿ Գործադիր մարմինը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Հայաստանի և Արցախի շուրջ վերջին զարգացումները կրկին ապացուցում են, որ այսպես կոչված «խաղաղության դարաշրջանը» հերթական մանիպուլատիվ փուչիկն էր, որ հրամցվում էր հայ ժողովրդին:
Այս էլ որերրորդ անգամ ակնհայտ է դառնում Հայաստանի գործող վարչակազմի վարած արտաքին քաղաքականության ողջ սնանկությունը` խարսխված արկածախնդրության, անպատասխանատվության և հայրենադավության վրա:
Դատապարտելի է այն փաստը, որ Ռուսաստանի Դաշնության, Եվրոպական միության և այլ միջազգային դերակատարների կողմից իրականացված բոլոր միջնորդական ջանքերն այս կառավարիչների անմեղսունակության արդյունքում չեն բերել Արցախում և Հայաստանում իրավիճակի կայունացմանը, ռազմական գործողություններից զերծ մնալուն և խաղաղ բնակչությանը սպառնացող վտանգների չեզոքացմանը: Կրկնակի պարսավելի է, որ հայ ժողովուրդն իրականում տեղեկացված չէ այն անդրկուլիսյան պայմանավորվածությունների մասին, որ իր թիկունքում ձեռք են բերել ՀՀ կառավարության կապիտուլյանտ ղեկավարն ու նրա վարչախումբը:
Հայաստանի «ժողովրդավարական բարեփոխումները» գովերգող միջազգային դերակատարները ցանկություն չունեն զսպելու ադրբեջանական ագրեսիայի դրսևորումները, իսկ ռազմավարական դաշնակցի հետ խառնիճաղանջ հարաբերությունները, որոնք սկիզբ են առել 2018-ի իշխանազավթումից հետո, նպաստել և նպաստում են ստեղծված իրավիճակին:
Ադրբեջանական վայրագությունների հերթական առիթ հանդիսացող խնդիրը, այն է՝ Բերձորի միջանցքի հարցը, Հայաստանի իշխանությունների ապիկար, հայրենադավ քաղաքականության ապացույցներից մեկն է: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ կողմերը պարտավորվել էին 3 տարվա ընթացքում ընդամենը նախագծել Բերձորի միջանցքով անցնող նոր ճանապարհ և ոչ թե այդ միջանցքից աշխարհագրորեն դուրս գտնվող երթուղու կառուցման պարտավորություն ստանձնել:
Հարց է առաջանում. ո՞ւմ հավանությամբ է Հայաստանի իշխանությունների լուռ համաձայնությամբ ամիսներ շարունակ կառուցվել այդ երթուղու մի հատվածը:
Ամեն գնով խաղաղություն մուրացող կապիտուլյանտների իշխանությունը, տեղի ունեցածի վրա տևական ժամանակ աչք փակելուց հետո, հանկարծ որոշել է ձայն հանել, և այդ ուշացած արձագանքը ոչ ոքի այլևս հետաքրքիր չէ:
Ստեղծված իրավիճակը ոչ միայն 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հետևանքն է, այլև գործող դավադիր իշխանությունների վերարտադրմանն ուղղված ջանքերի, որոնք կիզակետին են հասել 2021թ.-ի հունիսի 20-ի ընտրություններին:
Պարտվողական քաղաքականության ակնբախ դրսևորում են Հայկական բանակի մարտունակության վերականգնման ուղղությամբ հանցավոր անգործությունը, Արցախի անվտանգության երաշխավորի կարգավիճակից հրաժարվելը, Արցախի զինաթափմանն ուղղված քայլերը, որոնք իրականացվում են Ադրբեջանի ռազմատենչ գործողություններին և հայտարարություններին զուգահեռ։
«Արցախը հանձնենք, որ լավ ապրենք» դավաճանական աշխարհայացքը բերեց հերթական կորուստների, կրկին ապացուցելով, որ «Արցախը հանձնենք, չենք ապրի» մոտեցումն է իրականում հայ ժողովրդի անվտանգության գրավականը։
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն իր վշտակցությունն է հայտնում զոհվածների հարազատներին, ընտանիքներին, բարեկամներին, առողջություն մաղթում վերջին մարտերի ընթացքում վիրավորումներ ստացած մեր հայրենակիցներին:
Ստեղծված իրավիճակից միակ ելքը գործող իշխանությունների անհապաղ հրաժարականն է, ինչը թույլ կտա զրոյացնել հայ ժողովրդի թիկունքում տրված բոլոր խոստումները, վերսկսել բանակցային գործընթացը` վերահաստատելով Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգը ռազմավարական դաշնակցի և գործընկերների մոտ», - նշվում է հայտարարությունում։

Исполнительный орган Республиканской партии Армении выступил с заявлением.
«Последние развития вокруг Армении и Арцаха снова доказывают, что так называемая "эпоха мира" была очередным манипулятивным мыльным пузырем, преподносимым армянскому народу.
Уже в который раз становиться очевидной вся несостоятельность проводимой действующими властями Армении внешней политики, основанной на авантюризме, безответственности и предательстве родины.
Достоин осуждения тот факт, что все предпринятые Российской Федерацией, Европейским союзом и другими международными игроками посреднические усилия в результате невменяемости этих управляющих не привели к стабилизации ситуации в Арцахе и Армении, сдерживанию военных действий и нейтрализации угроз мирному населению. Вдвойне предосудительно, что армянский народ в действительности не информирован о тех закулисных договоренностях, которых за его спиной достигли капитулянт глава правительства Армении его режим.
Восхваляющие "демократические реформы" Армении международные акторы не желают сдерживать проявления азербайджанской агрессии, а запутанные отношения со стратегическим союзником, начавшиеся после захвата власти в 2018 году, способствовали и способствуют создавшейся ситуации.
Проблема, которая стала очередным поводом для азербайджанских зверств, а именно  вопрос Бердзорского коридора, является одним из доказательств бездарной, изменнической политики властей Армении. В заявлении от 9 ноября стороны обязались в течение 3 лет всего лишь спроектировать проходящую Бердзорскому коридору новую дорогу, а не брать на себя обязательство по строительству маршрута, географически выходящего за пределы этого коридора.
Возникает вопрос: с чьего одобрения, с молчаливого согласия властей Армении на протяжении месяцев строилась часть этого маршрута?
Вымаливающая мир любой ценой капитулянтская власть, долгое время закрывавшая глаза на происходящее, вдруг решила подать голос, и эта запоздалая реакция уже никому не интересна.
Сложившаяся ситуация является не только следствием трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, но и тех направленных на воспроизводство действующей предательской власти усилий, которые достигли апогея на выборах 20 июня 2021 года.
Явным проявлением пораженческой политики являются преступное бездействие в направлении восстановления боеспособности Армянской армии, отказ от статуса гаранта безопасности Арцаха, шаги по разоружению Арцаха, которые осуществляются параллельно с воинственными действиями и заявлениями Азербайджана.
Предательское мировоззрение "Сдадим Арцах, чтобы хорошо жить" привело к очередным потерям, вновь доказав, что в действительности подход "Сдадим Арцах, не будем жить" является залогом безопасности армянского народа.
Республиканская партия Армении выражает соболезнования родственникам, семьям, друзьям погибших и желает здоровья нашим соотечественникам, получившим ранения в ходе последних боев․
Единственный выход из создавшейся ситуации – немедленная отставка действующей власти, что позволит обнулить все обещания, данные за спиной армянского народа, возобновить переговорный процесс – подтвердив внешнеполитическую повестку  Армении стратегическому союзнику и партнерам», - отмечается в заявлении.