«Հրապարակ». «Հայաստան» խմբակցությունը չի հստակեցնում՝ աշնանային նստաշրջանին մասնակցելո՞ւ են, թե՞ ոչ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Օգոստոսի 12-ին կմեկնարկի ութերորդ գումարման խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանը։ Ամիսներ շարունակ խորհրդարանի աշխատանքը բոյկոտող ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունը չի հստակեցնում՝ աշնանային նստաշրջանին մասնակցելո՞ւ են, թե՝ ոչ: Տեղեկություններ շրջանառվեցին, որ դաշինքում ստորագրահավաք են նախաձեռնել: Դաշինքի ամբողջ ցուցակը` մինչև վերջին մարդն ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացնելու և ֆրակցիայի պատգամավորները վայր կդնեն մանդատները։ Սա արվում է, որպեսզի դավաճաններ չհայտնվեն և մանդատը վերցնելով իշխանությունների կողմը չանցնեն: Սակայն, դաշինքից այս տեղեկությունները չեն մեկնաբանում։
Ցուցակը կազմված է 153 անունից և այդքան մարդու համաձայնությունը` մանդատը չվերցնելու հետ կապված, ստանալը դյուրին բան չէ: Բացի այդ` օգսոստոսի 2-ից լրացել է վարչապետի անձեռմխելիության մեկ տարին, և խորհրդարանը կարող է անվստահության գործընթաց սկսել Փաշինյանի դեմ: Սակայն, երկու կողմերի մեր աղբյուրներն ասում են, որ ընդդիմության ու իշխանության միջև վերջին ամիսներին այն կարգի անջրպետ է առաջացել, որ գաղտնի բանակցությունները` անվստահության գործընթաց սկսելու հարցով, ֆանտաստիկայի ժանրից են։ Իսկ ընդդիմությունը միայնակ չունի բավարար ձայներ, որ այդ գործընթացը հաջողությամբ իրականացնի»։

Газета «Грапарак» пишет, что 2 августа стартует осенняя сессия Национального Собрания восьмого созыва. Бойкотирующая на протяжении месяцев работу парламента оппозиционная фракция «Армения» не уточняет, будет участвовать в осенней сессии или нет.
«Муссировались сведения, что в блоке инициирован сбор подписей. Весь список блока, до последнего человека, представят заявления о самоотводе и депутаты фракции сложат мандаты. Это делается для того, чтобы не появились предатели и, взяв мандат, не перешли бы на сторону власти. Однако в блоке не комментируют эту информацию.
Список составлен из 153 имен и получить согласие стольких людей об отказе взять мандат – нелегкое дело. Кроме того, 2 августа истек год, в течение которого премьер-министр был неприкосновенен, и парламент может инициировать вотум недоверия Пашиняну. Однако наши источники говорят, что между оппозицией и властями за последние месяцы возник такой барьер, что тайные переговоры по вопросу процесса импичмента – просто из жанра фантастики. А у оппозиции нет достаточного количества голосов, чтобы осуществить успешно этот процесс», - пишет газета.