«Փաստ»․ Օգոստոսի 25-ից միջանցքը կարող է փակվել, թեպետ այլընտրանքային ճանապարհը հայկական կողմը չի կառուցել
23/08/2022 09:50
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ըստ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, երեք տարում պիտի որոշվեր Լաչինի միջանցքի նոր երթուղին։ Սակայն, փաստն այն է, որ Ադրբեջանը արագորեն ավարտել է իր բաժին աշխատանքը: Արդյունքում արդեն օգոստոսի 25-ին Աղավնո, Բերձոր համայնքներն ամբողջովին դատարկված են լինելու:
Դեռ օգոստոսի 3-ին ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը նշել էր. «Կողմերի համաձայնեցմամբ, երեք տարվա ընթացքում կորոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա վերաբաշխմամբ՝ այդ երթուղու պահպանության համար»: Նա նաև հավելել էր, թե այդ պահի դրությամբ համաձայնեցված պլան գոյություն չունի։
«Համենայն դեպս, Հայաստանը որևէ պլանի համաձայնություն չի տվել», - նշել էր Գրիգորյանը: Երևանում Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդական-դեսպանորդ Մաքսիմ Սելեզնյովն էլ օրերս նշել էր, որ ռուս խաղաղապահները ոչ մի սանտիմետր չեն տեղաշարժվի Լաչինի գործող միջանցքից, քանի դեռ նոր ճանապարհը չի շահագործվել։ Այսուամենայնիվ, մենք մտահոգիչ տեղեկություններ ենք ստացել, որ հենց օգոստոսի 25-ից միջանցքը կարող է փակվել, թեպետ այլընտրանքային ճանապարհը հայկական կողմը չի կառուցել:
Ըստ Հայաստանի պաշտոնյաների, դա նախատեսվում է գարնանը: Հարցի հետ կապված «Փաստը» դիմել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանին՝ հարցնելով՝ եթե ճանապարհը փակվեց, այս դեպքում ինչպե՞ս է ապահովվելու կապը Հայաստանի և Արցախի միջև: «Նման տեղեկություն` ամսաթվով և այլն, և այլն, ես չունեմ: Համենայն դեպս, ճանապարհը ոչ թե փակվելու է, այլ միջանցքը տեղափոխվելու է, այսինքն` խոսքը ոչ թե փակվելու, այլ միջանցքի տեղափոխության մասին է: Բայց ամսաթիվ և այլ հստակ որևէ բան ասել չեմ կարող», - «Փաստի» հետ զրույցում նշեց Ավանեսյանը:
Ճշտող հարցին` իսկ ճանապարհի տեղափոխման մասով որևէ ամսաթիվ հստակեցվա՞ծ է, ասաց. «Ճիշտն ասած, ես տեղյակ չեմ: Համենայն դեպս, եթե ճանապարհի հետ կապված ինչ-որ բան լինի, հայտարարություն լինելու է: Այնպես չէ, որ քաղաքացիները մնալու են առանց կապի»:
«Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանն էլ «Փաստի» հետ զրույցում նշեց, որ վաղը (այսօր-խմբ.), հավանական է, ճանապարհի հետ կապված կոնկրետ պարզաբանումներ ունենան ռուսական կողմից: «Կարծում եմ՝ ռուսական կողմը մինչև այդ մեզ պարզաբանումներ կտա, և մենք վաղն ավելի հստակ կիմանանք ճանապարհի հետ կապված կոնկրետ օր դրվա՞ծ է, թե՞ ոչ, որովհետև այս պահի դրությամբ՝ հստակ օր ռուսական կողմից դրված չէ:
Իրականում մինչև հիմա մեզ համար գաղտնիք է, թե ով է ընդհանրապես նման ժամկետներ ու վերջնաժամկետներ հաստատում: Որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ չկա այդ առումով: Ամեն դեպքում, խիստ կասկածներ ունեմ, որ այդ ճանապարհը չի օգտագործվելու: Մի բան, որը հավանական է լինի, կապված է Ստեփանակերտից դեպի Հայաստան գնացող՝ ԼՂԻՄ-ի մասը շրջանցող 3 կիլոմետրանոց հատվածի հետ, որը հիմա Արցախի իշխանություններն են կառուցում: Իսկ մնացած ճանապարհը, ըստ ռուսական կողմի, մեկ տարի դեռևս օգտագործվելու է. ռուսական կողմը հաստատել է, որ դեռևս մեկ տարի կա նախագծի քննարկման համար»»։

«Паст»: С 25 августа коридор может быть закрыт, хотя армянская сторона еще не построила альтернативную дорогу
Газета «Паст» пишет, что согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору должен быть определен в ближайшие три года. Однако факт, что Азербайджан быстро завершил свою часть работы. В результате уже 25 августа жители общин Бердзор, Ахавно должны полностью освободить населенные пункты.
Еще 3 августа секретарь Совбеза Армен Григорян отметил, что «по согласованию сторон в течение трех лет будет определен план строительства новой транспортной магистрали через Лачинский коридор, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута». Он также добавил, что на данный момент согласованного плана нет.
«Во всех случаях, Армения не давала согласия на какой-либо план», - отметил Армен Григорян.
Советник-посланник посольства России в Армении Максим Селезнев на днях отметил, что российские миротворцы не сдвинутся ни на сантиметр от действующего Лачинского коридора, пока не будет задействована новая дорога. Тем не менее, поступает тревожная информация о том, что коридор может быть закрыт с 25 августа, хотя армянская сторона не построила альтернативную дорогу.
По словам официальных лиц Армении, это планируется весной. В связи с этим, газета «Паст» обратилась к пресс-секретарю президента Республики Арцах Лусине Аванесян с вопросом: как будет обеспечиваться связь между Арменией и Арцахом если дорога закроется? «Такой информации, с конкретной датой и т.д., у меня нет. Во всех случаях, не дорога закрывается, а переносится коридор, то есть речь идет не о закрытии, а о перемещении коридора. Но я не могу сказать дату и что-то конкретное», - заявила Аванесян.
На уточняющий вопрос, а есть конкретная дата по части переноса дороги, она ответила: «Честно говоря, я не в курсе. Во всех случаях, если будет что-то связанное с дорогой, то мы сделаем заявление. Посему, граждане не останутся без связи».
Депутат фракции «Справедливость» Метаксе Акопян в беседе с изданием отметила, что завтра (сегодня – ред.), вероятно, российская сторона предоставит конкретное разъяснение. «Думаю, что российская сторона до этого предоставит нам разъяснение, и завтра мы будем знать более четко, есть конкретная дата в связи с дорогой или нет, поскольку на данный момент ясно, что четкая дата с российской стороны не назначена.
В действительности до сих пор для нас остается тайной, кто вообще утверждает такие сроки и дедлайны. В данном контексте нет какого-либо конкретного документа. Во всех случаях, у меня есть серьезное сомнения в том, что эта дорога не будет использоваться. Единственное, что вероятно, связано с обходящим часть НКАО 3-километровым участком дороги, идущей от Степанакерта в Армению, который строят сейчас власти Арцаха. А остальная дорога, согласно российской стороне, будет использоваться еще год: российская сторона подтвердила, что есть еще год для обсуждения проекта».