Սրանք ամբողջ բանակն են ցանկանում փողի բազար դարձնել. Պաշտպանության նախկին փոխնախարար
«Եթե Իսրայելում որևէ մեկի մտքով անցներ սոցիալապես բևեռացված հասարակությանը, խոշոր չափի փողի հափշտակության դիմաց, օրենքով ազատել ծառայությունից` այդ երկիրը վաղուց գոյություն չէր ունենա:
Փաստորեն, ՊՆ ղեկավարությունը երկար մտածել է, որ արդյունքում նման հիմարությու՞ն ծնի: Որպեսզի աղքատներն էլ ավելի աղքատանան, հարուստներն էլ ավելի խուսափեն, իսկ ՀՀ զինված ուժերը` Ազգային Բանակից վերածվի վարձկան զորախմբի:
Ժամանակին խնդիրը կատարած դիպուկահարի դրամական խրախուսումը չէր կիրառվում, որպեսզի հայրենյաց պաշտպանի փոխարեն կիլլերի հոգեբանություն չձևավորվի: Սրանք ամբողջ բանակն են ցանկանում փողի բազար դարձնել: Դեռ չեմ խոսում այդ վնասակար նախաձեռնության հակասահմանադրականության մասին:
Իսկ ու՞ր մնացին քաղաքացիների հավասարությունն ու սոցիալական արդարությունը: Իսկ եթե մարդն ունի երեք արու զավակ և չունի 72 մլն դրամ, ի՞նչ անի, ո՞ր մեկին ազատի:
Չնայած, ինչու՞ ենք զարմանում: Հայրենիք, հող, Շուշի, Հադրութ, արժանապատվություն հանձնողից, Աղավնոյի ու Բերձորի շեն տները ծախողից կամ, ինչպես մամուլն էր գրում, պատերազմի համար հավաքած փողից իշխանականներին պարգևավճար բաժանողից ի՞նչ պետք էր սպասել:
Մեր երկրի վերականգնման ու զարգացման ռեֆորմները սկսվելու են միայն ու միայն սրանց հեռացնելուց հետո: Այնպես որ, սրանց նախաձեռնությունները ոչ թե քննարկել է պետք, այլ ազատվելու համար անընդհատ պայքարել:
Հ.Գ. Երբ 2017թ. օրենք էինք տարել ԱԺ, որով առաջարկվում էր զինծառայությունից ապօրինի խուսափած ու քրեական հետապնդման ենթակա քաղաքացիներին յուրաքանչյուր բացթողնված զորակոչի համար 200.000 դրամ բյուջե մուծելով ազատվել հետապնդումից, և փախուստից վերադառնալ Հայրենիք` պետք է տեսնեիք, թե Նիկոլը, Էդմոնը և էլի ոմանք ինչպիսի սոցիալ-պոպուլիստական վայնասուն էին կապել:
Խնդրեմ, հիմա վայելեք 24 միլիոնանոց «փրկագինը»: Մարդ պետք է գոնե մի փոքր նամուս ունենա: Գոնե կապիտուլյացվելուց ու 5000-ից ավելի մարդ զոհելուց հետո»։

Артак Закарян: Эти хотят превратить всю армию в «денежный базар»
«Если бы кому-нибудь в Израиле пришло в голову освободить по закону социально поляризованное общество от службы в армии за награбленную крупную сумму денег, то этой страны давно бы существовало.
Фактически, руководство Минобороны долго думало, как "родить" такую глупость? Чтобы бедные еще больше обеднели, а богатые – еще больше уклонялись, а Вооруженные силы Армении превратились из Национальной Армии в наемные войска.
В свое время не применялись поощрения снайпера, выполнившего задачу, чтобы вместо защитника Отечества не сформировалась психология киллера. Эти хотят превратить всю армию в денежный базар. Не говоря уже об антиконституционности этой вредной инициативы.
А где остаются равенство граждан и социальная справедливость? А если у человека есть трое детей мужского пола и нет 72 млн. драмов, что ему делать, кого их них освобождать?
Хотя, почему мы удивляемся? Чего ожидать от того, кто сдал Родину, землю, Шуши, Гадрут, достоинство, продал благоустроенные дома Ахавно и Бердзора или раздавал представителям власти премии из денег, собранных для войны, как писала пресса?
Реформы по восстановлению и развитию нашей страны начнутся только и только после устранения этих. Посему нужно постоянно бороться за то, чтобы избавиться от этих, а не обсуждать их инициативы.
P.S. Когда в 2017 году мы внесли в Национальное Собрание законопроект, в котором предлагалось освободить от преследования незаконно уклонившихся от воинской службы и уголовно преследуемых граждан путем уплаты в госбюджет 200 000 драмов за каждый пропущенный призыв, дав им возможность вернуться на Родину, нужно было видеть какой социально-популистский вой подняли Никол, Эдмон и некоторые.
Пожалуйста, наслаждайтесь сейчас 24 миллионным "выкупом". Человек должен иметь хоть немного чести. По крайней мере, после того, как капитулировал и послал на смерть больше 5000 человек».