ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության մանդատը որևէ մեկը չի չեղարկել․ ՀՀ ԱԳՆ. Ազատություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն ունի միջազգային մանդատ՝ աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորմանը, և այս մանդատը որևէ մեկը չի չեղարկել, «Ազատության» խնդրանքով, արձագանքելով ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահի նշանակմանը Բաքվի կոշտ արձագանքին, ասել է Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Վահան Հունանյանը։
Օգոստոսի 24-ին Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հաղորդեց պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով օգնականի նախկին պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի՝ Կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նշանակման մասին։
Բաքուն կոշտ արձագանքեց՝ գրեթե չգործող Մինսկի խումբը «վերակենդանացնելու փորձերը» կարող են հանգեցնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից ԱՄՆ-ի հեռացման։ «Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված է, Ղարաբաղն էլ Ադրբեջանի անքակտելի մասն է», ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Լեյլա Աբդուլաևան։
ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչն էլ, ի պատասխան Բաքվի, այսօր հայտարարել է՝ Ռիքերի նշանակմամբ ԱՄՆ-ը նպատակ ունի հասնել հայ-ադրբեջանական համապարփակ խաղաղությանը։
44-օրյա պատերազմից հետո մոտ երկու տարի եռանախագահության մակարդակով բանակցությունները, փաստացի, փակուղում են։ Մինչ Հայաստանը խոսում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում կարգավորելու անհրաժեշտությունից, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը պնդում է՝ նման հարց այլևս գոյություն չունի, Մինսկի խմբին էլ թոշակի է ուղարկել:

Мандат сопредседательства Минской группы ОБСЕ никто не отменял – МИД Армении  (Радио Азатутюн)
Сопредседательство Минской группы ОБСЕ имеет международный мандат на поддержку прочного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта, и этот мандат никто не отменял.
Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян, комментируя по просьбе Радио Азатутюн резкую реакцию Баку на назначение американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
24 августа Госдепартамент США объявил о назначении бывшего исполняющего обязанности помощника госсекретаря по делам Европы и Евразии Филипа Рикера старшим советником по переговорам на Кавказе и сопредседателем Минской группы ОБСЕ.
Баку отреагировал жестко, заявив, что «попытки реанимировать почти недействующую Минскую группу» могут привести к отстранению США от процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений. «Карабахский конфликт урегулирован, и Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана», - заявила пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева.
Представитель Госдепартамента США, отвечая Баку, сегодня заявил, что назначением Рикера США стремятся к достижению всеобъемлющего армяно-азербайджанского мира.
Уже почти два года после 44-дневной войны в Нагорном Карабахе, как переговоры на уровне сопредседательства, фактически, зашли в тупик. В то время как Армения говорит о необходимости урегулирования нагорно-карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, президент Азербайджана Ильхам Алиев настаивает на том, что такого вопроса больше не существует, и отправляет Минскую группу «на пенсию».