«Հրապարակ». Քաղաքապետարանում Ավինյանի նշանակումից հետո դրամատիկ զարգացումներն անխուսափելի են լինելու
27/08/2022 09:56
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սեպտեմբերի 12-ին կամ 13-ին կմեկնարկի Երեւանի քաղաքապետարանի ավագանու աշնանային նստաշրջանը։ Ըստ տեղեկությունների, հենց առաջին նիստի օրակարգում կընդգրկվի Տիգրան Ավինյանին փոխքաղաքապետ նշանակելու հարցը։ Դեռեւս մեկ տարի առաջ մամուլը գրում էր Ավինյանի քաղաքապետական հավակնությունների մասին, իշխող ուժը միայն այս տարվա մարտին հայտարարեց, որ Ավինյանին դիտարկում է որպես ՔՊ քաղաքապետի թեկնածու՝ նա կգլխավորի կուսակցության ցուցակը 2023-ին տեղի ունենալիք ընտրություններին։
Քաղաքապետարանում սրտատրոփ սպասում են Ավինյանի գալստյանը, քանզի նրա նշանակումից հետո դրամատիկ զարգացումներն անխուսափելի են լինելու, եւ ձանձրանալու առիթներ չեն լինի։ Բանն այն է, որ գործող քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը սկսել է հարցազրույցներում անթաքույց կսմիթներ ուղղել Ավինյանին։ Սակայն Ավինյանը պատրաստվում է նրա անունն ավագանու ցուցակի երկրորդ հորիզոնականում գրել»։

«Грапарак»: После прихода Авиняна в мэрию драматические развития неизбежны
Газета «Грапарак» пишет, что 12 или 13 стартует осенняя сессия Совета старейшин Еревана. По сведениям издания, вопрос назначения Тиграна Авиняна вице-мэром будет включен в повестку первого же заседания Совета старейшин.
«Еще год назад СМИ писали о том, что Авинян претендует на пост мэра Еревана, однако правящая сила только в марте этого года заявила, что рассматривает Авиняна в качестве кандидата на должность мэра от «Гражданского договора» и на предстоящих выборах 2023 года он возглавит список партии.
В мэрии с трепетом ждут прихода Авиняна, поскольку после его назначения драматические развития неизбежны и поводов для скуки не будет. Дело в том, что действующий мэр Грачья Саркисян в интервью отпускает едкие замечания в адрес Авиняна. Однако Авинян собирается включить его имя в список Совета старейшин – на второй горизонтальной», - пишет газета.