Հայրենիքին ծառայելուց ազատվելու համար «փրկագին» են սահմանում. Դավիթ Տոնոյան
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբը լրատվամիջոցներից պարբերաբար հարցեր է ստանում։ Նրանք ներկայացնում են նախկին նախարարի պատասխանները վերջին շրջանում ստացված հարցերին։
– Պարո՛ն Տոնոյան, ինչպե՞ս եք գնահատում «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով, մասնավորապես, առաջարկվում է 24 միլիոն դրամ վճարելու դեպքում ծառայել 4.5 ամիս` 2 տարվա փոխարեն։
– Ներկայացված նախագիծը համահունչ է կառավարության եւ քաղաքական իշխանության «խաղաղության օրակարգին»։ Անձամբ ես եւ Պաշտպանության նախարարությունը մշտապես դեմ ենք արտահայտվել նմանատիպ նախաձեռնություններին:
Ինձ համար նախագծով առաջարկվող կարգավորումներն անընդունելի են։ ՀՀ զինված ուժերում ծառայելը պետք է ողջունել եւ խրախուսել, այլ ոչ թե հայրենիքին ծառայելուց ազատվելու համար «փրկագին» սահմանել:
Հետաքրքիր է՝ պահպանվելո՞ւ է արդյոք թափանցիկությունն այն անձանց անունների մասով, ովքեր կվճարեն իրենց զավակներին առնվազն 1.5 տարվա զինված ուժերում ծառայության հետ կապված «զրկանքներից» ազատելու համար:
– Վերջին շրջանում Դուք եւ Ձեր փաստաբանները բազմիցս դժգոհություն եք հայտնել դատավորի գործողություններից, բայց, կարծես, նա այլեւս չի զբաղվելու ձեր գործով։
– Նախեւառաջ նշեմ, որ գործը դատարան մուտքագրվելուց հետո նշանակվել են թվով 7 դատական նիստեր, որոնցից կայացել են ընդամենը 4-ը։ Ընդհանուր առմամբ, անցած 8 ամիսների ընթացքում մոտ 8-9 ժամ դատական նիստ է տեղի ունեցել:
Թեւե մտահոգված չեմ այն կապակցությամբ, որ քրեական գործն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան, չեմ կարող չարձանագրել, որ դատավոր Մանվել Շահվերդյանն այդ գործը Հակահոկոռուպցիոն դատարանին ենթակա լինելու մասին տեղյակ է եղել առնվազն 2021թ․ ապրիլից, երբ «Դատական օրենսգիրք» ՀՀ սահմանադրական օրենքում կայացվել է համապատասխան փոփոխությունը։
Իմ խորին համոզմամբ, դատավոր Մանվել Շահվերդյանը դիտավորյալ եւ մտածված կերպով այս ամիսների ընթացքում արհեստականորեն ձգձգել է դատական նիստերը, որպեսզի այս գործը իր «վրայից գցի»։ Դրա հետեւանքով ես եւ գործով անցնող մյուս անձինք ապօրինի կերպով մնացել ենք անազատության մեջ՝ առանց որեւէ իրավական հիմքի։
Ավելին, գործընթացը անհիմն ձգձգելով՝ դատավորը ինձ հնարավորություն չի տվել հերքելու մեղադրող կողմի այն պնդումը, որ իբր կարող եմ ճնշում գործադրել վկաների եւ դատավարության այլ մասնակիցների վրա։ Եվ դա այն պարագայում, որ հենց այդ մտացածին «մտավախությունն» է ինձ շուրջ մեկ տարի անազատության մեջ պահելու միակ «հիմնավորումը»։

Они устанавливают «откуп» от службы родине – Давид Тоноян
Адвокаты бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна периодически получают вопросы от средств массовой информации. Адвокаты Давида Тонояна представили его ответы на полученные в последний период вопросы от СМИ.
- Господин Тоноян, как Вы оцениваете законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "О военной службе и статусе военнослужащего"», согласно которому, в частности, предлагается сократить срок службы до 4.5 месяцев вместо 2 лет при условии выплаты 24 млн. драмов?
- Представленный законопроект созвучен «мирной повестке» правительства и политической власти. Лично я и министерство обороны всегда выступали против подобных инициатив.
Для меня предлагаемые регулирования неприемлемы. Службу в вооруженных силах Армении нужно приветствовать и поощрять, а не устанавливать «откуп» от службы родине.
Интересно, будет ли соблюдаться прозрачность по части имен тех лиц, которые заплатят за то, чтобы освободить своих сыновей как минимум 1.5 года от «лишений», связанных со службой в вооруженных силах.
- В последнее время Вы и Ваши адвокаты неоднократно выражали недовольство действиями судьи, но, кажется, он больше не будет заниматься вашим делом?
- Прежде всего, отмечу, что после поступления дела в суд были назначены 7 судебных заседаний, из которых состоялись только четыре. В целом, за прошедшие 8 месяцев судебные заседания проводились примерно в течение 8-9 часов.
Хотя я не обеспокоен тем, что уголовное дело направлено в Антиконституционный суд, не могу не отметить, что судья Манвел Шахвердян знал о том, что дело подсудно Антикоррупционному суду, как минимум, с апреля 2021 года, когда были внесены соответствующие поправки в конституционный закон «Судебный кодекс».
По моему глубокому убеждению, судья Манвел Шахвердян в течение этих месяцев искусственно затягивал судебные заседания умышленно и продуманно, чтобы «скинуть с себя» это дело. Вследствие этого я и другие проходящие по этому делу лица незаконно оставались под арестом без какого-либо правового основания.
Более того, необоснованно затягивая дело, судья не давал мне возможность опровергнуть утверждение стороны обвинения, что якобы я могу оказать давление на свидетелей и других участников судебного процесса. И это в том случае, когда именно это надуманное «опасение» является единственным «обоснованием» для содержания меня под стражей около года.