«Ժողովուրդ». Տիգրան Ավինյանը հավակնում է դառնալ ՔՊ վարչության նախագահ, չեն կարող նախագահ լինել ո՛չ Նիկոլ Փաշինյանը, ո՛չ էլ Սուրեն Պապիկյանը
30/08/2022 10:14
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ սեպտեմբերի 18-ին կայանալիք վարչության ընտրությանը և կուսակցության համագումարին ընդառաջ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներսում կրքերը չեն հանդարտվում: Մասնավորապես, շատ ՔՊ-ականների դուր չի գալիս ՔՊ քաղաքապետի թեկնածու Տիգրան Ավինյանի պահվածքը: Բանն այն է, որ վերջինս հավակնում է դառնալ ՔՊ վարչության նախագահ, քանի որ չեն կարող նախագահ լինել ո՛չ Նիկոլ Փաշինյանը, ո՛չ էլ ներկայիս նախագահ Սուրեն Պապիկյանը. ռոտացիոն կարգով պետք է փոխվի նախագահը՝ ըստ ՔՊ կանոնադրության: և, ահա, Ավինյանը, կարծես թե, իր առանձին թիմն է ձևավորել ու թեժ պայքարում է նախագահի կարգավիճակի համար՝ կանգ չառնելով ոչնչի առջև:
Պարզ չէ՝ նրա հանդուգն պահվածքը Նիկոլ Փաշինյանի հետ համաձայնեցված է, թե ինքնագործունեություն: Հավելենք, որ ՔՊ-ի վարչության կազմում տեղ գտնելու համար թեժ պայքար է մղում պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը, որը պարտադիր մասնակցում է բոլոր միջոցառումներին, շրջում մարզերով: Նրա հետ մեկտեղ ակտիվ են նաև Արթուր Հովհաննիսյանը, Արփի Դավոյանն ու Վահագն Ալեքսանյանը, որոնք Նիկոլ Փաշինյանի աչքին երևալու համար անում են հնարավոր ու անհնար ամեն ինչ: Հավելենք, որ, համագումարին ընդառաջ, նոր զարգացումներ կարող են լինել, քանի որ վարչության և վերահսկող հանձնաժողովի ընտրությունների համար առաջադրվել է համապատասխանաբար 48 և 16 թեկնածու։
Ասել է թե՝ մրցակցությունը շատ մեծ է, բայց, միևնույնն է, Նիկոլ Փաշինյանի կամքից է կախված՝ ով «կընտրվի» վարչության կազմում և ով կմերժվի»։

«Жоховурд»: Тигран Авинян претендует на пост председателя правления «Гражданского договора»
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в преддверие предстоящего 18 сентября съезда партии и выборов правления в «Гражданском договоре» не стихают страсти. В частности, многим членам «Гражданского договора» не нравится поведение кандидата в мэры Еревана Тиграна Авиняна.
«Дело в том, что последний претендует на пост председателя правления партии, поскольку ни Никол Пашинян, ни нынешний председатель Сурен Папикян не могут стать председателем: согласно уставу «Гражданского договора», председатель меняется по принципу ротации. И Авинян, кажется, сформировал свою отдельную команду и активно борется за статус председателя, не останавливаясь ни перед чем.
Неясно, согласовано ли его дерзкое поведение с Николом Пашиняном или просто является самодеятельностью. Отметим, что за вхождение в состав правления «Гражданского договора» ведет активную борьбу и Арсен Торосян, который обязательно участвующий во всех мероприятиях, ездит по областям. Вместе с тем, активность проявляют также Артур Ованнисян, Арпи Давоян, и Ваагн Алексанян, которые делают все возможное и невозможное, чтобы отличиться перед Пашиняном.
Добавим, что в преддверие съезда возможны новые развития, поскольку на выборах в правление и контрольную комиссию выдвинулись соответственно 48 и 16 кандидатов.
Хотя конкуренция очень большая, но все равно, от воли Никола Пашиняна зависит – кто войдет в состав правления, а кто нет», - пишет газета.