44-օրյա պատերազմում անձնակազմը ազատագրել է «Արեգա» բարձունքը և հարակից մարտական դիրքերը, Միքայել Արզումանյանը, սակայն, «նահանջ» հրաման է տվել. մանրամասներ
2020 թվականի արցախյան պատերազմի ընթացքում ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող «Արեգա» բարձունքը և հարակից մարտական դիրքերն ազատագրած անձնակազմին «նահանջ» հրաման տալու համար մեղադրանք է ներկայացվել ղեկավար պաշտոն զբաղեցրած բարձրաստիճան սպայի, հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ զինվորական ղեկավար պաշտոն զբաղեցրած, կոչումով գեներալ-մայոր Մ.Ա.-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, զինվորականի՝ իր հեղինակությունը և գերակա դիրքն ընդգծելու անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից 2020 թվականին սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում, հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում անցել է պաշտոնեական լիազորությունների սահմանը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ։
2020 թվականի սեպտեմբերի 28-ին ՊԲ N զորամասի պաշտպանության տեղամասում գտնվող, Արցախի Հանրապետության հյուսիս-արևելյան ուղղության հատվածում ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող հրամանատարական դիտակետ հանդիսացող «Արեգա» բարձունքը և հարակից մարտական դիրքերն անցել են Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ։ Նույն օրը յուրային ստորաբաժանումների կողմից կորցրած դիրքերն ազատագրելու ուղղությամբ իրականացված հակագրոհը ձախողվել է։
2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին յուրային ստորաբաժանումների կողմից «Արեգա» բարձունքը և հարակից մարտական դիրքերն ազատագրելու ուղղությամբ ձեռնարկվել է նոր հակագրոհի օպերացիա, որը պսակվել է հաջողությամբ. նույն օրը՝ ժամը 09։50-ին, յուրային ստորաբաժանումներին հաջողվել է հակառակորդին մեծ կորուստներ պատճառելով վերահսկողության տակ վերցնել «Արեգա» բարձունքը, հարակից մարտական դիրքերը և հակառակորդի թիկունքային ապահովման ճանապարհը։ Մասնավորապես, ոչնչացվել է հակառակորդի շուրջ 10 զրահատեխնիկա, նշված բարձունքում գտնվող հակառակորդի կենդանի ուժի հիմնական մասը՝ մի քանի տասնյակ զինծառայող, որպես ռազմավար վերցվել է երկու զրահափոխադրիչ։
2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, գեներալ-մայոր Մ.Ա.-ն, մոտեցել է նշված բարձունքն ազատագրած յուրային ստորաբաժանումներին և տեղեկանալով տիրող իրադրության մասին՝ առ այն, որ «Արեգա» բարձունքը և հարակից մարտական դիրքերը, հակառակորդի թիկունքային ապահովման ճանապարհը գտնվում են յուրային ստորաբաժանումների վերահսկողության տակ, հակագրոհի օպերացիայի արդյունքում հաջողվել է ոչնչացնել հակառակորդի հիմնական կենդանի ուժը, զրահատեխնիկան, չունենալով հակագրոհի օպերացիայում ընդգրկված վերոնշյալ ստորաբաժանումների անձնակազմին հրամաններ տալու լիազորություններ, չհանդիսանալով վերջիններիս ուղղակի կամ անմիջական պետը, չունենալով իր վերադասի կողմից նշված վայր այցելելու և որևէ մարտական առաջադրանք իրականացնելու լիազորություն և հրաման՝ անձնակազմին հրամայել է թողնել ազատագրած «Արեգա» բարձունքը և նահանջել՝ պատճառաբանելով, որ նույն վայրում արդեն իսկ պլանավորված է այլ օպերացիայի իրագործում:
Յուրային ստորաբաժանումները հրաժարվել են կատարել գեներալ-մայոր Մ.Ա.-ի կողմից տրված «նահանջ» հրամանը, որպիսի հանգամանքից վրդովված, վերջինս հրամայել է կապ հաստատել զորամասի հրամանատարի հետ, որից հետո ռադիոկապով վերջինիս նույնպես հրամայել է ենթակա ստորաբաժանումներին հանձնարարել թողնել «Արեգա» բարձունքը և նահանջել։
Ի պատասխան Մ.Ա.-ի կողմից տրված հրամանի՝ զորամասի հրամանատարը հակադարձել է՝ պատճառաբանելով, որ նպատակահարմար չէ նահանջել ազատագրած բարձունքից, քանի որ այդ պայմաններում հակառակորդը կզբաղեցնի գերիշխող դիրք և կստեղծվի յուրային ստորաբաժանումների շրջափակման մեջ հայտնվելու վտանգ։ Մինչդեռ, գեներալ-մայոր Մ.Ա.-ն, օգտագործելով զորամասի հրամանատարի նկատմամբ նախկինում անմիջական պետ հանդիսանալու հանգամանքը, իր՝ զինվորականի հեղինակությունը, պնդել և պահանջել է անհապաղ կատարել իր հրամանը՝ ավելացնելով, որ պաշտպանության խորքից է գալիս, իրավիճակին ավելի լավ է տիրապետում, որպիսի գործողությունների արդյունքում զորամասի հրամանատարը, վստահելով Մ.Ա.-ին և տվյալ պահին մեկ այլ վայրում գտնվելով մարտական գործողությունների ակտիվ շրջանում, ենթակա անձնակազմին հանձնարարել է կատարել վերջինիս հրամանը:
Գեներալ-մայոր Մ.Ա.-ի գործողությունների հետևանքով յուրային ստորաբաժանումները նահանջել են սկզբնական ելման կետ, հակառակորդն առանց դիմադրության առաջացել և նույն օրը՝ ժամը 23։00-ի դրությամբ, վերահսկողության տակ է վերցրել «Արեգա» բարձունքը, հարակից մարտական դիրքերը, ամրապնդել է իր ուժերն ու միջոցները, որտեղից դիտարկել է տվյալ գոտում պաշտպանություն իրականացնող ստորաբաժանումների խորքն ու զարգացնելով հաջողությունները և ունենալով գերիշխող դիրք՝ գրոհներ է իրականացրել պաշտպանության բնագծի այլ մարտական դիրքերի ուղղությամբ, կրակի տակ է պահել հարակից մարտական դիրքերը: 2020 թվականի հոկտեմբերի 3-ին և 5-ին յուրային ստորաբաժանումների կողմից «Արեգա» բարձունքը հետ գրավելու նպատակով իրականացված հակագրոհները ձախողվել են, որոնց ժամանակ յուրային ստորաբաժանումները կրել են զոհեր և վիրավորներ:
2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Մ.Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (համապատասխանում է գործողՀՀ քրեական օրենսգրքի 549-րդ հոդվածի 3-րդ մասին):
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում քննվող մեկ այլ քրեական վարույթի շրջանակներում Շուշի քաղաքի և հարակից շրջանների պաշտպանության կազմակերպման ընթացքում պաշտոնեական անփութություն կատարելու համար ս.թ. օգոստոսի 30-ին Մ.Ա.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (համապատասխանում է ՀՀ գործող քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասին, այն է՝ զինվորական պաշտոնեական անփութություն) և միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար։
2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը և Մ.Ա.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը՝ երկու ամիս ժամանակով։

Микаел Арзуманян дал приказ об отступлении с высоты «Арега» и прилегающих боевых позиций, которые были освобождены армянскими подразделениями – СК Армении
01/09/2022 19:13
Высокопоставленному офицеру предъявлено обвинение в том, что в ходе арцахской войны 2020 года дал приказ «отступить» подразделению, освободившему имеющую важное стратегическое значение высоту «Арега» и прилегающие боевые позиции,  сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
«В результате проведенных крупномасштабных следственных и процессуальных действий в рамках расследуемого в Главном военном следственном управлении СК Армении уголовного производства выяснилось, что занимающий руководящую военную должность генерал-майор М.А. являясь должностным лицом, чтобы подчеркнуть свой авторитет и превосходствующую позицию, исходя из личной и другой заинтересованности, в ходе развязанной в 2020 году военно-политическим руководством Азербайджанской Республики агрессивной войны, превысил рамки должностных полномочий в условиях объявленного военного положения, что причинило тяжелые материальные последствия.
28 сентября 2020 года находящаяся на участке обороны воинской части N Армии обороны высота "Арега" и прилегающие боевые позиции, являющиеся стратегически важным командным пунктом на северо-восточном направлении, перешли под контроль Азербайджанской Республики. В тот же день контратака армянских подразделений по освобождению потерянных позиций провалилась.
Уже 29 сентября 2020 года армянскими подразделениями была предпринята новая операция по освобождению высоты "Арега" и прилегающих боевых позиций, которая прошла успешно: в тот же день, армянским подразделениям удалось взять под свой контроль высоту "Арега", прилегающие боевые позиции и дорогу тылового обеспечения противника, причинив противнику большие потери. В частности, было уничтожено 10 единиц бронетехники, противник понес потери в живой силе.
29 сентября 2020 года, генерал-майор М.А, прибыл к освободившим указанную высоту подразделениям, и узнав о ситуации, в частности, что высота "Арега" и прилегающие боевые позиции, дорога тылового обеспечения противника находятся под контролем армянских подразделений, в результате операции по контратаке удалось уничтожить основную живую силу противника, боевую технику, не имея полномочий давать приказы персоналу указанного подразделения, не являясь их непосредственным начальником, не получив от вышестоящего начальства боевого задания и приказа посетить указанное место, приказал подразделениям покинуть освобожденную высоту "Арега" и отступить, мотивируя это тем, что на том же месте уже запланирована реализация другой операции,
Армянские подразделения отказались выполнять данный генерал-майором М.А приказ «отступить», который возмутившись этим обстоятельством, приказал связаться с командиром воинской части, после чего по радиосвязи также приказал последнему поручить подчиненным подразделениям оставить высоту "Арега" и отступить.
В ответ командир воинской части возразил, мотивируя тем, что нецелесообразно отступать с освобожденной высоты, поскольку в этих условиях противник займет доминирующее положение и возникнет опасность окружения. Однако генерал-майор М.А., пользуясь своим авторитетом и тем, что в прошлом являлся непосредственным начальником командира воинской части, настоял и потребовал немедленно выполнить приказ, добавив, что лучше владеет ситуацией. В результате этого командир воинской части, доверив М.А. и находясь в данный момент в активных этапе боевых действиях в другом месте, приказал подчиненным выполнить приказ.
В результате действий генерал-майора М.А, армянские подразделения отступили на исходные позиции, противник без сопротивления продвинулся вперед и в тот же день, по состоянию на 23:00, взял под контроль высоту "Арега", прилегающие боевые позиции. Затем  укрепил свои силы и занимая доминирующее положение, атаковал другие боевые позиции линии обороны, держал под огнем соседние позиции. Предпринятые армянскими подразделениями в период с 3 по 5 ноября попытки для возвращения высоты провалились, в ходе которых армянские подразделения имели жертвы и раненых.
1 сентября 2022 года М.А предъявлено обвинение по части 4 статьи 375 УК Армении (превышение или злоупотребление властью).
Напомним, Следственный комитет Армении в рамках расследуемого в Главном военном следственном управлении СК Армении другого уголовного производства 30 августа этого года предъявил М.А. за халатность в организации обороны Шуши и прилегающих районов обвинение по части 3 статьи 376 УК Армении (халатное отношение начальника или должностного лица к службе). В суд было представлено ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения.
1 сентября 2022 году суд первой инстанции общей юрисдикции Еревана удовлетворил ходатайство осуществляющего производство органа и в отношении М.А. избран арест сроком на два месяца.
Предварительное следствие продолжается», - говорится в сообщении СК Армении.