«Հրապարակ». Ընդդիմությունը կբոյկոտի ԱԺ նստաշրջանի աշխատանքները․ քննարկում է կազմակերպել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Խորհրդարանական ընդդիմությունը, իր խոստման համաձայն, կբոյկոտի սեպտեմբերի 12-ին մեկնարկվելիք ԱԺ նստաշրջանի աշխատանքները, համենայնդեպս՝ առաջին նիստերը։ Սակայն, որպես ազգընտիրներ, հանդես կգան նոր ֆորմատով՝ իրական կամ այլընտրանքային խորհրդարանի ձևաչափով։
Տեղեկացանք, որ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հենց սեպտեմբերի 12-ին հրավիրել են քննարկում՝ երկրում ստեղծված իրավիճակի, անվտանգային թեմաներով, նիստին հրավիրել են նաև փորձագետների։ Այն կայանալու է «Անի գրանդ» հյուրանոցում։ Օրակարգը վերնագրված է այսպես․ «Հայաստանի իրական օրակարգը. անվտանգային մարտահրավերներ»։
Մեզ ասացին, որ քննարկումների այս ձևաչափը պարբերական է լինելու, գուցե խորհրդարանական նիստերին զուգահեռ։ Անդրանիկ նիստն էլ բացելու են պետական հիմնի հնչյունների ներքո, ինչպես խորհրդարանի նստաշրջանի բացման ու փակման ժամանակ է լինում»։

«Грапарак»: Оппозиция будет бойкотировать работу парламентской сессии
Газета «Грапарак» пишет, что парламентская оппозиция, как и обещала, будет бойкотировать работу стартующей 12 сентября сессии Национального Собрания, по крайней мере, первые заседания. Однако как избранники народа они выступят в новом альтернативном формате.
«По нашим сведениям, фракции «Армения» и «Честь имею» именно 12 сентября созвали обсуждение по создавшейся в стране ситуации и теме безопасности, на заседание приглашены также эксперты. Оно состоится в гостинице «Ani Grand Hotel». Повестка озаглавлена «Реальная повестка Армении: вызовы безопасности».
Нам сказали, что такой формат обсуждений будет носить регулярный характер, возможно, параллельно с заседаниями парламента. Первое заседание откроется под звуки государственного гимна, как при открытии и закрытии сессий Национального Собрания», - пишет газета.