Սուրեն Պապիկյանն ու Քոլին Քահլը կարևորել են տարածաշրջանային երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելուն ուղղված ջանքերը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Պենտագոնում հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության ողջ օրակարգը, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության, ռազմական բժշկության և մյուս ոլորտներում փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ։
Ամերիկյան կողմի խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ձևավորված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, այդ թվում՝ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելուն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային անվտանգության խնդիրներին։

Сурен Папикян и Колин Каль подчеркнули важность усилий по достижению долгосрочного мира и стабильности в регионе
Министр обороны Армении Сурен Папикян в Пентагоне встретился с заместителем министра обороны США по вопросам политики Колином Калем, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
На встрече присутствовала также Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в США Лилит Макунц.
В ходе встречи была обсуждена вся повестка армяно-американского оборонного сотрудничества, достигнуты договоренности об углублении сотрудничества в миротворческой миссии, в военном образовании, военной медицине и в других сферах.
По просьбе американской стороны министр обороны Армении представил сформировавшуюся вокруг Армении военно-политическую ситуацию, в том числе обстановку на армяно-азербайджанской границе.
Стороны подчеркнули важность усилий, направленных на достижение долгосрочного мира и стабильности в регионе.
На встрече были обсуждены также вопросы международной безопасности, представляющие взаимный интерес.