Հորդորում եմ միջազգային հանրության դերակատարներին՝   ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ու Արցախի Հանրապետության անկախությունը․ Արայիկ Հարությունյան
19/09/2022 20:11
Հորդորում եմ միջազգային հանրության դերակատարներին՝ ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ու Արցախի Հանրապետության անկախությունը․ Արայիկ Հարությունյան
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորված չէ, և դեռ պետք է կարգավորվի՝ առաջնահերթորեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման արդյունքների լրիվ ու անսակարկելի ճանաչման հիման վրա, տեսաուղերձի ընթացքում հայտարարեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Արցախի նախագահը ընդգծեց՝ ինքնորոշման իրավունքը Արցախի ժողովրդին տրված է ոչ միայն միջազգային իրավունքի հանրահայտ փաստաթղթերով, այլև՝ հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ փաստաթղթերով:
«Ավելին, 44-օրյա պատերազմի հետևանքով անհիմն ու ժամանակավրեպ են դարձել հակամարտության կարգավորման հիմքում ընկած երեք սկզբունքներից երկուսը՝ տարածքային ամբողջականությունը, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը, իսկ ադրբեջանական ագրեսիան ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները անառարկելիորեն ամրապնդել են մեր ինքնորոշման իրավունքի լրիվ ճանաչման ու պաշտպանության անհրաժեշտությունը՝ որպես և՛ միջազգային հանրության կողմից չիրականացված սկզբունք ու պարտավորություն, և՛ Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական գոյության երաշխիք:
Հետևաբար, առիթն օգտագործելով՝ կուզեի հերթական անգամ հորդորել միջազգային հանրության դերակատարներին կատարել իրենց պարտավորությունները և ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ու Արցախի Հանրապետության անկախությունը»,- հայտարարեց Հարությունյանը:
Անընդունելի ու անհիմն են փորձերը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի միջոցով ստվեր գցելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի վրա, քանի որ իրավունքը մշտապես գերակա է սկզբունքի հանդեպ, ընդգծեց Արցախի նախագահը։
«Տվյալ պարագայում, ինքնորոշման իրավունքի միակ սուբյեկտը Արցախի ժողովուրդն է, որը չի դադարեցնելու իր պայքարը սեփական հայրենիքում սեփական ճակատագիրը որոշելու և լիիրավ կերպով տնօրինելու համար, և վստահ եմ, որ այդ պայքարը շարունակվելու է ողջ հայ ազգի ու մեր արժեքահեն բարեկամների անվերապահ աջակցությամբ»,- հավելեց նա։

Призываю акторов международного сообщества признать право народа Арцаха на самоопределение и независимость Республики Арцах – Араик Арутюнян
19/09/2022 21:07
Азербайджано-карабахский конфликт не урегулирован и должен быть урегулирован в первую очередь на основе права народа Арцаха на самоопределение и полного и неоспоримого признания результатов его реализации, заявил сегодня президент Республики Арцах Араик Арутюнян в ходе своего видеообращения.
Президент Арцаха подчеркнул, что право на самоопределение дано народу Арцаха не только известными документами международного права, но и документами ОБСЕ, которое имеет международный мандат на урегулирование конфликта.
«Более того, в результате 44-дневной войны два из трех лежащих в основе урегулирования конфликта принципов стали необоснованным и анахроничным – территориальная целостность, недопустимость применения силы или угрозы силой, а азербайджанская агрессия и преступления против человечности, бесспорно, укрепили необходимость полного признания нашего права на самоопределение и как нереализованного международным сообществом принципа и обязательства, и гарантии физического существования народа Арцаха.
Следовательно, пользуясь случаем, хочу еще раз призвать акторов международного сообщества выполнить взятые на себя обязательства и признать право народа Арцаха на самоопределение и независимость Республики Арцах», - заявил Араик Арутюнян.
Президент Арцаха подчеркнул, что попытки бросать тень на право народа Арцаха на самоопределение посредством принципа территориальной целостности Азербайджана неприемлемы и несостоятельны, поскольку право всегда превыше принципа.
«В данном случае единственным субъектом права на самоопределение является народ Арцаха, который не прекратит свою борьбу за определение своей судьбы на своей Родине и полноценное управление ею, и я уверен, что эта борьба продолжится при безоговорочной поддержке всего армянского народа и наших дорогих друзей», - добавил он.