«Հրապարակ». Առաջիկա օրերին տեղի է ունենալու նոր հանդիպում` 3+2+2 ֆորմատով
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Վեհափառի հանդիպման մասին հայտարարությունից հետո ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով ըստ էության հասկացնում էր, որ հիշյալ հանդիպումը կայացել է իր նախաձեռնությամբ։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 14-ին Սաղաթելյանը հանդես էր եկել հրապարակային առաջարկությամբ, որ ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է Վեհափառ հայրապետի, նախկին նախագահների, զինվորականների, ազդեցիկ գործիչների համահավաք` քննարկելու իրավիճակից դուրս գալու ելքերը: «Նշեմ, որ առաջարկս ձևակերպված ներկայացրել եմ բոլոր կողմերին: Այս ընթացքում արդեն տարբեր ձևաչափերով տեղի են ունեցել մի շարք կարևոր հանդիպումներ: Ես վստահ եմ, որ սա ստեղծված իրավիճակից լավագույն, գուցեև միակ ելքն է: Ուստի շարունակելու եմ ջանք չխնայել այդ ուղղությամբ` հույսով, որ շուտով կլինեն տեսանելի արդյունքներ»,- նշել էր նա։
Մեր տեղեկություններով՝ առաջիկա օրերին տեղի է ունենալու նոր հանդիպում` 3+2+2 ֆորմատով, մասնակցելու են ՀՀ և ԼՂ նախկին նախագահները և երկու կաթողիկոսները: Թերահավատ են Արամ 1-ինի հարցում, ով սիրում է բոլորի հետ «խաղեր տալ», մյուսները տվել են նախնական համաձայնություն: Հանդիպումից հետո նախատեսվում է, որ այս պատկառելի ֆորմատը հանդես կգա հայտարարությամբ` սթափության կոչ անելով իշխանություններին: Մյուս քայլերը քննարկվեն հանդիպման ժամանակ»։

«Грапарак»: В ближайшие дни состоится новая встреча в формате «3+2+2»
Газета «Грапарак» пишет, что после объявления о встрече первого президента Левона Тер-Петросяна и Католикоса Всех Армян, член Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян выступил с заявлением, по сути дав понять, что указанная встреча состоялась по его инициативе.
Напомним, что 14 сентября Сагателян выступил с публичным предложением о том, что в создавшейся ситуации Верховный патриарх, бывшие президенты Армении, военные, влиятельные деятели должны встретиться, чтобы найти пути выхода из этой ситуации. «Отмечу, что я представил свое предложение всем сторонам. За это время состоялся ряд важных встреч в различных форматах. Уверен, что это лучший и, возможно, единственный путь выхода из создавшейся ситуации. Посему продолжу прилагать усилия в этом направлении, в надежде, что вскоре будут достигнуты ощутимые результаты», - отметил он.
«По нашим сведениям, в ближайшие дни состоится новая встреча в формате "3+2+2", в которой примут участие бывшие президенты Армении и НКР и два католикоса. Есть некоторые сомнения по поводу Арама Первого, который любит "играть в игры" со всеми, остальные уже дали предварительное согласие. После встречи планируется, что этот представительный формат выступит с заявлением, призывающим власти к трезвости. Остальные шаги будут обсуждены в ходе встречи», - пишет газета.