Էրդողանը պատերազմ և արագ հաղթանակ է փնտրում` գալիք ընտրություններում հաղթելու համար. Ղազինյան
Էրդողանը պատերազմ և արագ հաղթանակ է փնտրում. դա նրան պետք գալիք ընտրություններում հաղթելու համար, կարծիք է հայտնել ԱԺ նախկին պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը։
«Հիմա ամենակարևոր հարցը հետևյալն է. ու՞մ հետ նա կսադրի այդ պատերազմը՝ արագ հաղթանակի ակնկալիքով:
Տարբերակները երեքն են.
1. Հունաստան
2. Իրան
3. Ռուսաստան
Հաշվարկելով Թուրքիայի ռեսուրսներն ու պոտենցիալ թշնամու ուժը, կարծում եմ, ընտրությունը կկանգնի Իրանի վրա, իսկ ֆորմալ առիթ կդառնա այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը: Իրանում դա արդեն հասկացել են ու ներկայումս ակտիվորեն պատրաստվում են հնարավոր բախման:
Այստեղ շատ կարևոր է, թե ինչպես իրենց կդրսևորեն ԱՄՆ ու Ռուսաստանը, Չինաստանն ու Հնդկաստանը: Դիտարկելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում, ինչպես նաև այլ միջավայրերում հայ-ադրբեջանական պատերազմի քննարկման ընթացքում այս պետությունների արտահայտած դիրքորոշումները, կարելի է ենթադրել, որ դրանք առնվազն չեն լինի Թուրքիայի օգտին, եթե չլինեն Իրանի օգտին կամ արդեն Թուրքիայի դեմ:
Իրանի դեմ թուրքական ռազմական սադրանքը ինչ որ փուլում կարող է բացել նոր ճակատներ՝ ինչպես Հունաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի կողմից:
Ամեն ինչ կարող է փոխվել մեկ ակնթարթում, և մենք այսօր արդեն պետք է պատրաստ լինենք իրադարձությունների դրամատիկ զարգացումներին . . .»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Արթուր Ղազինյանը։

Эрдоган ищет войну и быструю победу, чтобы победить на предстоящих выборах – Артур Казинян
Эрдоган – в поиске войны и быстрой победы: это нужно ему, чтобы победить на предстоящих выборах, написал на своей странице в Facebook бывший депутат парламента Артур Казинян.
«Сейчас самый важный вопрос следующий: с кем он спровоцирует эту войну в надежде на быструю победу?
Есть три варианта:
1. Греция
2. Иран
3. Россия.
Рассчитав ресурсы Турции и силу потенциального врага, считаю, что выбор остановится на Иране, а формальным поводом станет открытие так называемого «Зангезурского коридора». В Иране это уже поняли, и в настоящее время активно готовятся к возможному столкновению.
Здесь очень важно, как проявят себя США и Россия, Китай и Индия. Если рассмотреть высказанные этими государствами позиции в ходе обсуждения армяно-азербайджанской войны на заседании Совета безопасности ООН, а также в других условиях, то можно предположить, что они, как минимум, не будут в пользу Турции, если не сказать в пользу Ирана и против Турции.
Турецкая провокация против Ирана на каком-то этапе может привести к открытию новых фронтов, как со стороны Греции, так и России.
Все может измениться в миг, и мы уже сегодня должны быть готовы к динамичному развитию событий …» - написал Артур Казинян.