Ավելի ներգործուն կլիներ, եթե Հայաստանը Պատանդառության կոնվենցիայով դիմեր ՄԱԿ-ի Արդարադատության դատարան. Սիրանուշ Սահակյան
2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական կողմի ագրեսիայի հետեւանքով գերեվարված հայ ռազմագերիների թիվը մոտ 20-ն է, փաստահավաքությունը, սակայն, դեռ ավարտված չէ, ինչպես նաեւ հաստատումներն են ընթացքի մեջ, News.am-ի հետ զրույցում ասել է Եվրոպական դատարանում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա նշել է, որ արդեն իսկ կան հաստատված գերեվարման դեպքեր, սակայն հստակ թվի մասին կարող են խոսել ավելի ուշ։
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ սեպտեմբերի 22-ին Ադրբեջանը հայ ռազմագերիների հարցով պետք է պատասխան տար Եվրոպական դատարանին, սակայն այդ առնչությամբ տեղեկատվություն չկա, Սիրանուշ Սահակյանն ասել է, որ այդ արձագանքը պետք է ուղղված լիներ ՀՀ կառավարությանը՝ միջպետական գանգատի շրջանակներում. «Անհատական գործերի մասով կարող եմ ասել, որ մենք դատարանից ստացել ենք նամակագրություն, Ադրբեջանի դիրքորոշումները դեռ մեզ ուղարկված չեն, բայց առաջիկա օրերին սպասում ենք տեղեկատվության։ Պատասխան կա դատարանից, որ այդ հարցումներն ուղղված են Ադրբեջանի կառավարությանը, եւ տրված է վերջնաժամկետ՝ տեղեկատվություն տրամադրելու համար։ Այս հարցումների ֆոնին Ադրբեջանն արդեն իսկ Կարմիր խաչի միջոցով հաստատել է մի շարք անձանց գերեվարման հանգամանքը»։
Սահակյանի խոսքով՝ Բաքվի իշխանությունների գործելակերպի պարագայում հայկական կողմն ունեցել է բազմաթիվ դեպքեր, երբ նույնիսկ տեսանյութով գերեվարումը չի հաստատվել, ընդհուպ մինչեւ խմբային գործերով. «Եթե ապացույցները շատ են, ապա այդ ապացույցների ճնշման ներքո ավելի հավանական է հասնել դեպքի հաստատման՝ նաեւ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից»։
Անդրադառնալով գերության մեջ հայ զինծառայող Դավիթ Գիշյանի սպանության փաստին՝ Սիրանուշ Սահակյանն ընդգծել է, որ այդպիսի դեպքերում հայկական կողմն անհապաղ տեղյակ է պահում դատարաններին, նաեւ հիմնավորում, թե որքան կարեւոր է միջազգային կառույցների ակտիվ ներգրավվածությունը՝ օր առաջ գերիների հայրենադարձումը կազմակերպելու համար.
«Պետք է դրվի կյանքի իրավունքի խախտման հարցը։ Գերուն սպանելը պատերազմական հանցագործություն է, եւ պետք է լինի ավելի հեռավար նպատակ, այսինքն՝ հասնել տվյալ միջադեպի համար պատասխանատու Ադրբեջանի զինծառայողների եւ հրամանատարների քրեական պատասխանատվության։ Եթե Ադրբեջանը շահագրգռված չէ իր մարդասպաններին պատժելու հարցում, ապա միջազգային կառույցները պետք է մտածեն Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին»։
Հարցին՝ գերիների վերադարձի հարցում արդյունավետ ինչպիսի՞ տարբերակներ կան, Սիրանուշ Սահակյանը պատասխանել է, որ ավելի արդյունավետ կարող էր լինել երկրների ղեկավարների բանակցությունները. «Բանակցող հարթակը պետք է զորու լիներ անմիջապես լուծելու գերիների վերադարձի հարցը։ Եթե հիմնական խնդրի շուրջ կողմերը կարողանում են համաձայնություն կնքել, որպես կանոն, գերիների վերադարձը որեւէ դժվարություն չպետք է ներկայացնի։ Այս պարագայում բանակցային գործընթացը ձախողված է։ Հայկական կողմն անհամաչափ քաղաքական պահանջներ է բավարարում՝ հօգուտ Ադրբեջանի, որոնք սպառնում են անգամ Հայաստանի պետականությանը։ Բանակցող կողմը քաղաքականացրել է նաեւ ռազմագերիների հարցը։ Այս հարցը ոչ թե ինքնուրույնաբար է քննարկվում, այլ կապվել է քաղաքական օրակարգի հետ, եւ հայկական կողմի իմացությամբ Ադրբեջանը պահում է պատանդներ։ Հայկական կողմը պետք է ունակ լիներ վերադիրքավորվել բանակցային գործընթացում, որի հավանականությունը փոքր է եւ երկրորդը՝ գնալ դատական պաշտպանության ճանապարհով, որը ժամանակատար է»։
Սահակյանը նշել է, որ Ադրբեջանի դեմ միջազգային ատյաններ դիմելու հարցում Հայաստանը հնարավորություն ունի Պատանդառության կոնվենցիայով դիմել. «Դա ավելի արագ արձագանք կապահովի մեր գերիների խնդրով։ Հայաստանն այս պահին այդ խնդրով չի դիմել, եւ գերիների հարցը ներառել է Խտրականության կոնվենցիայի հարցերի ներքո։ Կարծում եմ՝ ավելի ներգործուն կլիներ, որ Հայաստանն այս խնդիրն առանձնացներ եւ առանձին՝ Պատանդառության հիմքով նաեւ միջպետական հայց ունենար ՄԱԿ-ի Արդարադատության դատարանում»։

Для Армении было бы эффективнее подать межгосударственный иск в Международный суд ООН на основании Конвенции о борьбе с захватом заложников – Сирануш Саакян
23/09/2022 18:04
Число армян, взятых в плен в результате агрессии азербайджанской стороны 13 сентября 2022 года, составляет около 20 человек, но сбор фактов еще не завершен. Об этом заявила в беседе с корреспондентом News.am представитель интересов армянских пленных в ЕСПЧ, адвокат Сирануш Саакян.
Что касается того, что Азербайджан 22 сентября должен был дать ответ Европейскому суду по вопросу армянских военнопленных, но об этом пока нет информации, Саакян сказала, что данный отклик должен был быть направлен правительству РА, в рамках межгосударственной жалобы. «По части индивидуальных случаев могу сказать, что мы получили корреспонденцию из суда, позиции Азербайджана нам еще не присылали, но ждем информации в ближайшие дни. Имеется ответ из суда относительно того, что эти запросы адресованы правительству Азербайджана, и дан окончательный срок для предоставления информации. На фоне данных запросов Азербайджан через Красный Крест уже подтвердил факт пленения ряда лиц», - заявила она, добавив, что чем большим количеством фактов и доказательств будет располагать армянская сторона, тем больше шансов добиться подтверждения от бакинских властей факта пленения того или иного лица.
Коснувшись случая убийства армянского военнослужащего Давида Гишяна в плену, Саакян подчеркнула, что в таких случаях армянская сторона незамедлительно информирует суды, обосновав при этом важность активной вовлеченности международных структур в процесс организации репатриации пленных. «Должен быть поднят вопрос о нарушении права на жизнь. Убийство пленного является военным преступлением, и должна быть более далеко идущая цель, то есть надо добиться привлечения азербайджанских военнослужащих и командиров, виновных в этом инциденте, к уголовной ответственности. Если Азербайджан не заинтересован в вопросе наказания своих убийц, то международные организации должны подумать о применении санкций в отношении Азербайджана», - заметила она.
На вопрос, посещали ли представители МККК армянских военнопленных, удерживаемых в Баку, и какова практика, Саакян сказала, что в случае подтвержденных военнопленных Красному Кресту предоставляется возможность встретиться, увидеть и обеспечить контакт последних с членами семьи. «Здесь важно разрешение азербайджанских властей. Во время войны 2020 года военнопленные долгое время не имели возможности видеться с представителями Красного Креста. Необеспечение контакта с внешним миром также направлено на то, чтобы скрыть следы насилия», - подчеркнула представитель интересов армянских пленных в ЕСПЧ.
На вопрос, какие эффективные варианты существуют по части возвращения пленных, Саакян ответила, что наиболее эффективными могли быть переговоры лидеров стран. «Если сторонам удается прийти к соглашению по основному вопросу, то возвращение пленных, как правило, не должно представлять затруднений. В данном случае переговорный процесс сорван. Армянская сторона удовлетворяет несоразмерные политические требования в пользу Азербайджана, угрожающие даже государственности Армении. Сторона переговоров политизировала и вопрос военнопленных.
Этот вопрос обсуждается не самостоятельно, он связан с политической повесткой, и Азербайджан с ведома армянской стороны держит заложников. Армянская сторона должна была быть способна перепозиционироваться в переговорном процессе, вероятность чего невелика, а также пойти по пути судебной защиты, что требует много времени», - сказала она.
Саакян отметила, что в вопросе обращения в международные инстанции против Баку у Армении есть возможность сделать это в рамках Конвенции о борьбе с захватом заложников. «Это обеспечит более быстрое реагирование на проблему наших пленных. На данный момент Армения не обращалась с этим вопросом и включила его в вопросы Конвенции о дискриминации. Думаю, для Армении было бы эффективнее отделить этот вопрос и подать отдельно, на основании Конвенции о борьбе с захватом заложников, еще и межгосударственный иск в суде юстиции ООН», - считает адвокат.
На вопрос, с какими проблемами сталкивается армянская сторона в вопросе идентификации пленных, Саакян ответила: «Проблема заключается в качестве видео, различимости лиц людей на них. Азербайджанцы также распространяют видеоматериалы, связанные с другими конфликтами или снятые в более ранние времена. А в этом случае, если не ведется профессиональная работа, то допускается ошибка идентификации. Если же видеоматериалы качественные и есть возможность, например, проверить место съемок, в таких случаях ошибки по части идентификации исключены».