ՄԻՊ-ը հանդիպել է ԵԽ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի գործադիր քարտուղարի հետ
28/09/2022 15:13
Սեպտեմբերի 27-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հանդիպել է ԵԽ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (ԽԿԿ) գործադիր քարտուղար Ռեժիս Բրիլլատի հետ։
Գրիգորյանը Ռեժիս Բրիլլատին ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի՝ որպես Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեությունը, իրականացվող մշտադիտարկումների արդյունքները, վերհանված խնդիրներն ու արձանագրվող հիմնական խախտումները՝ ընդգծելով նաև պետական մարմինների հետ համագործակցության արդյունքում գրանցած առաջընթացը:
Պաշտպանը անդրադարձել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեության վերաբերյալ տարեկան և արտահերթ զեկույցներով վերհանված համակարգային խնդիրներին:
Ներկայացնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից սեպտեմբերի 16-ին հրապարակված արտահերթ զեկույցը՝ Պաշտպանը մատնանշել և հստակ օրինակներով գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ինչպես 2020թ. 44-օրյա պատերազմի, այնպես էլ վերջին ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կյանքի իրավունքի, խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի բացարձակ արգելքի խախտումները, զոհված զինծառայողների, մասնավորապես՝ կին զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունները:
Գործադիր քարտուղար Ռեժիս Բրիլլատը ներկայացրել է Կոմիտեի մանդատի առանձնահատկությունները, մատնանշել Կոմիտեի կողմից Հայաստանին արված առաջակությունների իրականացման նկատմամբ Պաշտպանի հաստատության մշտադիտարկման կարևորությունը: Գործադիր քարտուղարը տեղեկացրել է Պաշտպանին 2023թ. նախատեսվող Հայաստան մոնիթորինգային այցի մասին:

Омбудсмен Армении представила Реджису Бриллату совершенные ВС Азербайджана военные преступления
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян 27 сентября встретилась с исполнительным секретарем Европейского комитета по предотвращению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания (ЕКПП) Реджисом Бриллатом.
Кристине Григорян представила Реджису Бриллату деятельность аппарата Защитника прав человека как национального механизма по предотвращению пыток и жестокого обращения, результаты проводимого мониторинга, поднятые проблемы и зафиксированные основные нарушения, подчеркнув также достигнутый в результате сотрудничества с государственными органами прогресс.
Омбудсмен коснулась и системных проблем, выявленных годовым и внеочередным докладами о деятельности Защитника прав человека Армении как национального механизма предотвращения.
Представляя опубликованный офисом Защитника прав человека 16 сентября внеочередной доклад, Григорян представила своему коллеге наглядные примеры допущенных вооруженными силами Азербайджана как во время 44-дневной войны 2020 года, так и во время последней агрессии нарушений права на жизнь, пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения, надругательств над телами погибших военнослужащих, особенно женщин-военнослужащих.
Реджис Бриллат представил специфику мандата Комитета, отметил важность проводимого учреждением омбудсмена Армении мониторинга. Он проинформировал Защитника о планируемом в 2023 году мониторинговом визите в Армению.