Ճապոնիայի դեսպանը մտահոգված է Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանում ստեղծված իրավիճակով. նա հանդիպել է ՀՀ փոխվարչապետին
01/10/2022 11:29
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմային։
Անդրադառնալով Ճապոնիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների երեսնամյա պատմությանը՝ Մաթևոսյանը կարևորել է երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների շարունակական խորացմանն ուղղված ջանքերը։
Զրուցակիցները հատկապես ընդգծել են երկկողմ քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններում առկա ներուժի իրացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, նորարարության, թվայնացման և զբոսաշրջության ոլորտներում։
Երկկողմ տնտեսական և քաղաքական համագործակցության օրակարգի ընդլայնման անհրաժեշտությանը զուգահեռ ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիման կարևորել է մարդկային շփումների և երիտասարդական փոխանակման ծրագրերի նախաձեռնումը՝ ի նպաստ երկկողմ մշակույթային երկխոսության խորացմանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքներին։
Դեսպան Ֆուկուշիման տեղեկացրել է  ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ Գեղարքունիքի մարզի տուժած բնակավայրեր կատարած այցի մասին՝ մտահոգություն հայտնելով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, ինչպես նաև վերահաստատելով Ճապոնիայի՝ խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու պատրաստակամությունը։

Посол Японии в Армении выразил обеспокоенность в связи с создавшейся в Армении ситуацией вследствие агрессии Азербайджана
01/10/2022 14:21
Вице-премьер Армении Амбарцум Матевосян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Армении Масанори Фукушиму.
Касаясь 30-летней истории дипломатических отношений с Японией, Матевосян подчеркнул усилия, направленные на постоянное углубление дружественных отношений между двумя странами.
Собеседники особо подчеркнули необходимость реализации имеющегося потенциала в двусторонних политических и экономических отношениях, в том числе в сферах информационных технологий, инноваций, цифровизации и туризма.
Параллельно с необходимостью расширения повестки двустороннего экономического и политического сотрудничества посол Японии в Армении Масанори Фукушиму подчеркнул важность инициирования контактов между людьми и программ молодежного обмена для углубления двустороннего культурного диалога.
В ходе встречи стороны обратились также к последствиям широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном 13 сентября в отношении суверенной территории Республики Армения.
Посол Фукушима проинформировал о состоявшемся накануне визите руководителей аккредитованных в Армении дипломатических миссий в пострадавшие населенные пункты Гегаркуникской области, выразив обеспокоенность ситуацией, а также подтвердив готовность Японии содействовать мирному урегулированию проблем.