Ռոբերտ Մենենդեսն առաջարկել է սահմանափակել F-16-երի վաճառքը Թուրքիային և դադարեցնել ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին
01/10/2022 13:39
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը Թուրքիային F-16 ինքնաթիռների վաճառքը սահմանափակելու առաջարկով է հանդես եկել:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Հայ դատի հանձնախմբին, Մենենդեսը առաջարկում է համապատասխան բանաձևում լրացում մտցնել, ըստ որի՝ ԱՄՆ նախագահը չի կարող վաճառել կամ արտոնել նոր ինքնաթիռների արտահանման լիցենզիա կամ  F-16-ի արդիականացման տեխնոլոգիա Թուրքիայի կառավարությանը կամ Թուրքիայի ցանկացած ընկերության, եթե Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին, ԱՄՆ ներկայացուցչական պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին և Կոնգրեսին չտրամադրի վկայական, որ նման փոխանցումը կատարվում է՝ ելնելով Միացյալ Նահանգների ազգային շահերից, որտեղ կլինի նաև մանրամասն նկարագրություն, թե ինչ կոնկրետ քայլեր կձեռնարկվեն, որ տրամադրված F-16-երը կրկին չեն օգտագործվելու Թուրքիայի կողմից Հունաստանի օդային տարածքը խախտելու համար:

Роберт Менендес предложил ограничить продажу Турции самолетов F-16 и прекратить военную поддержку Азербайджану
01/10/2022 14:15
Председатель Комитета по иностранным делам Сената США Роберт Менендес выступил с предложением ограничить продажу Турции самолетов F-16.
Как передает «Арменпресс»  со ссылкой на Комитет Ай Дата США, Менендес предлагает внести дополнение в соответствующую резолюцию.
Согласно этому предложению,  президент США не может продавать или лицензировать экспорт новых самолетов или технологию модернизации F-16 турецкому правительству или любой турецкой компании, если Комитету Сената по иностранным делам, Комитету по иностранным делам и Конгрессу  США не будет представлено свидетельство о том, что такая передача осуществляется в национальных интересах США, где также будет подробное описание того, какие конкретные шаги будут предприняты, что предоставленные F-16 снова не будут использоваться Турцией для нарушения воздушного пространства Греции.