Պեսկովը մեկնաբանել է Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող թերթի հրապարակումը. «Ակնհայտ անհեթեթություն է»
Կրեմլը հերքել է վարկածը, թե ՀՀ և Ադրբեջանի ԶՈՒ միջև վերջին բախումները կապված են Մոսկվայի ցանկության հետ՝ ճնշում գործադրելու Հայաստանի վրա՝ Միութենական պետությանը միացնելու համար։
Պատասխանելով լրագրողների համապատասխան հարցին՝ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է. «Ոչ, սա ակնհայտ անհեթեթություն է»։
Նշենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» թերթը, վկայակոչելով հավաստի աղբյուրը, գրել էր, որ Ռուսաստանը ստիպում է Հայաստանին անդամակցել Միութենական պետությանը, և որ Բաքվի որոշակի ակտիվացումը կապված է դրա հետ։

Песков прокомментировал публикацию в газете семьи Пашиняна: «Ерунда очевидная»
В Кремле опровергли «версию» о том, что последнее обострение на армяно-азербайджанской границе связано с желанием Москвы надавить на Армению для присоединения ее к Союзному государству.
Отвечая на соответствующий вопрос журналистов, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сказал: «Нет, это ерунда очевидная».
Отметим, что газета «Айкакан жаманак», принадлежащая семье премьера Армении Никола Пашиняна, сообщила со ссылкой на источники, что Россия заставляет Армению присоединиться к Союзному государству и что с этим связана некая активизация Баку.