«Հրապարակ». Դեսպաններն իրար չզիջելով՝ ցուցաբերում են հետաքրքրություն Հայաստանի հարավի նկատմամբ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների հետաքրքրությունների կիզակետում կրկին Սյունիքն է։ Վերջին շաբաթվա ընթացքում երրորդ դեսպանն է այցելել։ Երեկ Սյունիքում՝ Գորիսում էր Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն` ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանի ուղեկցությամբ։ Նա հանդիպել է մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի հետ, հետաքրքրվել սեպտեմբերյան հարձակումների հետևանքներով, այցելել տուժած ընտանիքներին։ Իսկ սեպտեմբերի 27-ին Սյունիքում էր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, 29-ին՝ ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։ Աշխարհաքաղաքական կենտրոնները ներկայացնող դեսպանները Սյունիք այցելել էին նաև այս տարվա մայիսին։
Դժվար է պատկերացնել, որ դեսպանները համաձայնեցնում են իրենց այցերը ՀՀ մարզեր, սակայն կարծես այնքան էլ պատահական չէ, որ նրանց այցերը, հատկապես` Սյունիք, պարբերաբար համընկնում են: Սյունիքի շուրջ աշխարհաքաղաքական գործընթացներով պայմանավորված՝ դեսպանները, թերևս, չեն ուզում մեկը մյուսին զիջել և ցուցաբերում են հետաքրքրություն Հայաստանի հարավի նկատմամբ։ Ի դեպ, սյունեցիները կատակում են, թե իրենց մարզպետը կես դրույքով արտգործնախարար է աշխատում` մշտապես ակտիվ հանդիպումների մեջ է դեսպանների, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ»։

«Грапарак»: Послы не уступая друг другу, проявляют интерес к югу Армении
Газета «Грапарак» пишет, что Сюникская область снова оказался в центре внимания аккредитованных в Армении послов.
«В течение последней недели Сюник посетил уже третий посол. Вчера в Горисе находилась посол Франции в Армении Анн Луйо вместе с омбудсменом Кристине Григорян. Она встретилась с губернатором Сюникской области Робертом Гукасяном, интересовалась последствиями сентябрьской агрессии. А 27 сентября в Сюнике побывала посол США в Армении Линн Трейси, 29 сентября – посол РФ Сергей Копыркин. Послы геополитических центров посетили Сюникскую область также в мае этого года.
Сложно представить, что послы согласовывают свои визиты в области Армении, однако то, что их визиты, особенно в Сюник, периодически совпадают, не может быть случайностью. Из-за геополитических процессов вокруг Сюника, послы, пожалуй, не хотят уступать друг другу и проявляют интерес к югу Армении. Кстати, сюникцы шутят, что их губернатор работает на полставки министром иностранных дел, постоянно проводит активные встречи с послами, представителями дипломатического корпуса», - пишет газета.