Ինչո՞ւ կանոնավոր զորքերի վրա մարտական խնդիր չի դրվում և առաջնահերթությունը տրվում է կամավորականին․ Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․
«Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո առաջնագիծն ակնհայտորեն ուժեղացնելու՝ լրացուցիչ ուժերով համալրելու խնդիր առաջացավ։
Այդ խնդիրը մի մասով լուծվեց օգոստոսի եռամսյա և հոկտեմբերի երկամսյա հավաքների զորակոչվածների ուժերով, ինչպես նաև՝ աշխարհազորի ու կամավորների ներգրավմամբ։
Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ, չնայած ստեղծված ծանր իրադրությանը, երբ ՀՀ ինքնիշխան տարածքը տարբեր ուղղություններով մինչև 7.5 կմ խորությամբ ճեղքման էր ենթարկվել և թվում էր, թե բոլոր ռեզերվային ուժերը առաջնագծի տարբեր խորություններով տեղակայվել էին, պարզվում է` Ոստիկանության զորքերի զորամասերը որևէ ձևով մասնակցություն չեն ցուցաբերում։
Ոստիկանության զորքերի մասին օրենքը սահմանում է, որ զորքերի խնդիրներից է նաև ՀՀ պաշտպանությանը մասնակցելը։
Այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ ԿԱՆՈՆԱՎՈՐ զորքերի վրա մարտական խնդիր չի դրվում սահմանագծի որևէ ուղղությամբ և առաջնահերթությունը տրվում է կամավորականին կամ ուսումնավարժական հավաքի մասնակիցներին։
Սա այն դեպքում, երբ և՛ 2016 թվականի ապրիլյան մարտական գործողությունների, և թե՛ 2020-ի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ (որոշ վերապահումներով), Ոստիկանության զորքերը մասնակցություն են ունեցել։
Հասկանալի է, որ այս իշխանության համար ոստիկանությունը՝ հատկապես զորքերն ու հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները, մահակի դեր ունեն, սակայն դրանք սահմանին չեն կիրառվում նույնիսկ այն ժամանակ, երբ թշնամին ճեղքում է իրականացնում։
Սրանց համար միևնույն է, թե որքան տարածք կկազմի ՀՀ-ն, քանի անգամ և որ ուղղություններով ագրեսիայի կենթարկվի, կարևորը իրենց աթոռները պահեն, ծառայողական մեքենան սարքին լինի, իսկ պարգևավճարները չպակասեն»։

Тигран Абрамян: Почему на регулярные войска не ставится боевая задача и предпочтение отдается добровольцам?
«После сентябрьской агрессии Азербайджана возникла проблема укрепления, размещения дополнительных сил на передовой.
Эта проблема была частично решена за счет мобилизованных во время трехмесячных сборов в августе и октябре, а также привлечения ополченцев и добровольцев.
Примечательно то обстоятельство, что несмотря на создавшуюся тяжелую обстановку, когда ВС Азербайджана вторглись на суверенную территорию Армении на различных направлениях на глубину до 7.5 км и казалось, что все резервные силы были размещены на передовой, выясняется, что подразделения полицейских войск в какой-либо форме не участвуют в этом.
Закон о войсках полиции устанавливает, что задачей войск является также участие в защите Республики Армения.
В этом случае возникает вопрос, почему на РЕГУЛЯРНЫЕ войска не ставится боевая задача на каком-либо направлении границы и предпочтение отдается добровольцам или участникам учебно-тренировочных сборов?
И это в том случае, когда войска полиции принимали участие в боевых действиях и в 2016 году, и во время 44-дневной войны 2020 года (с некоторыми оговорками).
Понятно, что для этой власти полиция, особенно войска и подразделения специального назначения, играют роль дубинки, но они не применяются на границе даже тогда, когда враг вторгается на территорию Армении.
Для этих все равно, сколько будет составлять площадь Республика Армения, сколько раз и по каким-направлениям будет подвергаться агрессии, важно сохранить свои кресла, исправную служебную машину, а премии не уменьшались», - написал Тигран Абрамян.