«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանն արդյոք փափուկ բա՞րձ է դնում ոմանց գլխի տակ, որ հանկարծակիի բերի մի գիշերվա մեջ ստորագրություն դնելով
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նախօրեին հայտարարեց, թե «պայմանավորվածություն կա՝ մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր կնքելու և սահմանազատում անելու շուրջ», և որ այդ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել այս տարվա սեպտեմբերի 27-ին` Սպիտակ տանը Ադրբեջանի նախագահի օգնականի հետ հանդիպման ընթացքում։
Ուշագրավ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը տրամագծորեն հակառակ միտքն է արտահայտել․ վերջին օրերին նեղ շրջանակներում խոսելով խաղաղության պայմանագրի մասին՝ ասել է, որ այս տարի այն չի ստորագրվի, և, ընդհանրապես, հայտնի էլ չէ, թե երբ կստորագրվի։
Մնում է հասկանալ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այսպիսով արդյոք հերթական անգամ փափուկ բա՞րձ է դնում ոմանց գլխի տակ, որ հանկարծակիի բերի մի գիշերվա մեջ ստորագրություն դնելով, ինչպես արեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, թե՞ իսկապես պայմանագրի ճակատագիրը դեռ աղոտ է։ Իշխող խմբակցությունում վստահ են, որ խաղաղության պայմանագիրն առաջիկա ամիսներին, անգամ` տարիներին չի ստորագրվի: Համենայնդեպս, մասնավոր զրույցներում ասում են, որ դա խաղուպար չէ, որ մի քանի ամսում մշակեն ու հասցնեն ստորագրելու մակարդակին»։

«Грапарак»: Пашинян в очередной раз пытается подложить «мягкую подушку» под голову некоторых, чтобы застать их врасплох, поставив подпись за одну ночь
14/10/2022 10:10
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян позавчера заявил, что «достигнута договоренность о заключении мирного договора и процессе делимитации до конца текущего года», и что эта договоренность была достигнута 27 сентября, во время встречи с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым в Вашингтоне, пишет газета «Грапарак».
«Примечательно, что Никол Пашинян высказал диаметрально противоположную мысль: в последние дни, говоря в узком кругу о мирном договоре, он сказал, что в этом году он не будет подписан, и вообще, неизвестно, когда будет подписан.
Остается понять, пытается ли Никол Пашинян в очередной раз подложить "мягкую подушку" под голову некоторых, чтобы застать их врасплох поставив за одну ночь подпись под документом, как сделал это 9 ноября 2020 года, или действительно, судьба договора еще туманна? В правящей фракции уверены, что мирный договор не будет подписан в предстоящие месяцы, даже годы. По крайней мере, в частных беседах говорят, что это не такое уж лёгкое дело, чтобы за несколько месяцев разработать и довести до уровня подписания», - пишет газета.