ԶՈւ-ն համալրելու և արտաքին սպառնալիքները չեզոքացնելուն ուղղված մեխանիզմները գործի չեն դրվել, ինչի հետևանքով զորամասերի համալրումները տեղի են ունենում խնդիրներով. Աբրահամյան
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հայտարարությունը՝ եռամսյա հավաքներից հրաժարվելու և դրանք 25-օրյա դարձնելու վերաբերյալ, «քննարկման տարօրինակ կուրս վերցրեց»։
«Մեկ այլ՝ ոչ պակաս խնդրահարույց հայտարարություն էլ վերաբերվում էր հավաքները ՀՀ բոլոր զինապարտ քաղաքացիների համար պարտադիր դարձնելուն:
Նախ՝ ի՞նչ է նշանակում, թե եռամսյա հավաքներից հրաժարվում ենք և անցկացնելու ենք 25-օրյա հավաքներ: Իսկ որտե՞ղ է գրված, որ դրանք պարտադիր 3-ամսյա բնույթ ունեն:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքն ընդամենը սահմանում է, որ դրանք կարող են լինել մինչև 3 ամիս ժամկետով, իսկ ժամկետը կախված է սահմանված պլաններից և նպատակներից:
Ավելին՝ նույն օրենքը հստակ սահմանում է, թե ինչ է իրենից ներկայացնում վարժական հավաքը: Վարժական հավաքներ` պահեստազորի առաջին խմբում հաշվառված քաղաքացիների ռազմական ունակությունները կատարելագործելու և նրանց վերապատրաստելու նպատակով: Այսինքն՝ վարժական հավաքը պահեստազորի ռազմական ունակությունները կատարելագործելու և վերապատրաստելու նպատակ է հետապնդում», - Facebook-ում գրել է պատգամավորը։
Աբրահամյանի խոսքով՝ վարժական հավաքները հայտարարվում են ՀՀ կառավարության որոշմամբ` յուրաքանչյուր տարվա զորահավաքային նախապատրաստության պլանների հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած միջոցառումների ցանկի, ժամկետների և ներգրավվող թվաքանակի ու մասնագիտությունների համաձայն:
«Ընդ որում, վարժական հավաքների սահմանման մեջ որևէ բան նշված չէ մարտական հերթապահության անցկացման մասին: Նոր բան չեմ ասի, եթե նշեմ, որ վերջին 2՝ եռամսյա և երկամսյա հավաքների իրական ու հիմնական նպատակը քաղաքացիներին մարտական հերթապահության ներգրավելն է:
Ինչ վերաբերվում է վարժական հավաքները ՀՀ բոլոր զինապարտ քաղաքացիների համար պարտադիր դարձնելուն, ապա հասկանալու համար, թե սա ինչ է ներկայացնում, միայն նշեմ, որ պահետազորում մի քանի հարյուր հազար մարդ է ներգրավված, իսկ թե ինչ է նշանակում մի քանի հարյուր հազար մարդու ամբողջությամբ վարժական հավաքների ներգրավելը, կարծում եմ, որ արդեն պարզ է՝ հաշվի առնելով կազմակերպչական, տեխնիկական, գաղափարական, մասնագիտական և մեծ թվով այլ գործոնների լիակատար բացակայությունը:
Ցանկացած երկիր ունի մոբիլիզացիոն ռեսուրսի անհրաժեշտ թիվ, որը տարբեր փուլերում կարող է փոփոխության ենթարկվել և նախատեսված է երկրին սպառնացող վտանգների դեպքում արդյունավետ հավաքների անցկացման և զորքերի համալրման համար:
Այսինքն՝ դա այն օպտիմալ թիվն է, որ նախատեսված է հնարավոր սպառնալիքների դեպքում, տարբեր ուղղություններով նախատեսված զորամասերը համալրելու (կցագրված անձնակազմ) և մարտական խնդիրը լուծելու լիարժեք հնարավորություններ ստեղծելու համար:
Ցանկացած նորմալ պետության դեպքում առաջնային շեշտը պետք է դրվի այդ ռեսուրսի վրա, որի ռազմական ունակությունների կատարելագործումը, վերապատրաստումը և ժամկետների և օպտիմալության առումով հնարավոր է կազմակերպել:
Այս հավաքների մեկ այլ խնդիր է, երբ քաղաքացուն ներգրավում են վարժական հավաքների, սակայն, համապատասխան հանձնաժողովները պատշաճ կարգով բուժհետազոտություն չեն անցկացնում (օգոստոսին հավաքի ներգրավված քաղաքացի մահացավ, իսկ հետագայում պարզվեց, որ նա բուժհետազոտում չի անցել):
Ես՝ ինքս, ստացել եմ ահազանգեր այն մասին, որ քաղաքացիներին առանց հետազոտության փորձում են ներգրավել վարժական հավաքներին, դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ քաղացիներին ծանուցումներ են տալիս և պահանջում, օրինակ՝ 1 ժամից ներկայանալ զինոմիսարիատ ու մեկնել զորամաս, ինչը ևս սահմանված կարգի խախտում է:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքը սահմանում է, որ քաղաքացին վարժական հավաքի կանչվում է իր հաշվառման վայրի զինվորական կոմիսարիատի կողմից տրված փաստաթղթային կամ էլեկտրոնային ծանուցման համաձայն: Ծանուցման հիման վրա զինվորական կոմիսարիատ ներկայացած քաղաքացին անցնում է բուժհետազոտում, որի արդյունքներով վարժական հավաքի կանչվելու ենթակա ճանաչվելու դեպքում ուղարկվում է վարժական հավաքի անցկացման վայր:
Զինված ուժերը համալրելու և արտաքին սպառնալիքները չեզոքացնելուն ուղղված անհրաժեշտ մեխանիզմները գործի չեն դրվել, ինչի հետևանքով զորամասերի համալրումները տեղի են ունենում խնդիրներով, համալրման գործընթացում առկա են խափանումներ: Այս հիմքով և այս սկզբունքների հիման վրա որևէ լուրջ խնդիր անհնար է լուծել, հետևանքը՝ ՀՀ-ից խլվող տարածքներն են ու մեծաթիվ զոհերը», - ընդգծել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Механизмы пополнения ВС и нейтрализации внешних угроз не запущены, в результате чего воинские части пополняются с проблемами – Тигран Абрамян
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян считает, что обсуждение заявления министра обороны Армении Сурена Папикяна об отказе от трехмесячных сборов и переходе их на 25-дневные «проходит в странном русле».
«Другое, не менее проблематичное заявление касалось обязательного характера сборов для всех военнообязанных граждан Армении.
Во-первых, что значит, отказываемся от трехмесячных сборов и проводим 25-дневные? А где написано, что они обязательно должны быть 3-месячными?
Закон "О военной службе и статусе военнослужащего" всего лишь устанавливает, что сборы могут быть на срок до трех месяцев, а срок зависит от установленных планов и целей.
Более того, тот же закон устанавливает, что представляют собой тренировочные сборы. Учебные сборы проводятся с целью повышения воинских способностей граждан, состоящих на учете в резерве первой категории, и их переподготовки. То сеть, цель тренировочных сборов – в усовершенствовании способностей резервистов и их переподготовке», - написал депутат на своей странице в Facebook.
По словам Абрамяна, учебно-тренировочные сборы объявляются решением правительства Армении, согласно утвержденному правительством на основании ежегодного плана подготовки к призыву на военную службу перечню мероприятий, срокам, привлекаемому числу и специальностям.
«Причем, в определении учебных сборов ничего не говорится о несении боевого дежурства. Ничего нового не скажу, если отмечу, что реальная и основная цель последних двух трехмесячных и двухмесячных сборов была в вовлечении граждан в процесс несения боевого дежурства.
Что касается обязательного участия в учебных сборах всех военнообязанных граждан Армении, то для того, чтобы понять, что это подразумевает, отмечу только, что в резерв включено несколько сот тысяч человек. Что представляет собой участие нескольких сот человек в тренировочных сборах, полагаю, уже понятно, с учетом полного отсутствия организационных, технических, идеологических, профессиональных и большого количества других факторов.
У каждой страны есть необходимое количество мобилизационных ресурсов, которое на различных этапах может подвергаться изменению и предназначено для оперативного сбора и пополнения войск в случае угроз стране.
То есть, это то оптимальное число, которое предназначено для пополнения воинских частей на разных направлениях (прикрепленный персонал) и создания полноценных возможностей для решения боевой задачи в случае возможных угроз.
В случае любого нормального государства, основной упор должен ставится на те ресурсы, военные возможности которых можно улучшить, провести переподготовку и организовать с точки зрения сроков и оптимальности.
Другая проблема этих сборов в том, что гражданина вовлекают в тренировочные сборы, но соответствующие комиссии надлежащим образом не проводят медосмотр (вызванный на сборы в августе гражданин скончался, а в дальнейшем выяснилось, что он не прошел медосмотр).
Я лично получал сообщения о том, что граждан без обследований пытаются вовлечь в тренировочные сборы, не говорю уже о том, что гражданам дают повестки и требуют, например, через час быть в военкомате и отправится в воинскую часть, что также является нарушением установленного порядка.
Закон "О военной службе и статусе военнослужащего" устанавливает, что гражданин призывается на учебные сборы посредством документального или электронного уведомления, направленного военным комиссариатом по месту его учета. Гражданин, явившийся в военный комиссариат на основании уведомления, проходит медицинское освидетельствование и в случае признания по результатам этого освидетельствования его годным к призыву на учебные сборы, направляется к месту проведения учебных сборов.
Механизмы, направленные на пополнение вооруженных сил и нейтрализацию внешних угроз, - не запущены, в результате чего пополнения воинских частей происходят с проблемами, в процессе пополнения есть срывы. На этой основе и с такими принципами невозможно решить какую-либо серьезную проблему, а результат – захватываемые территории Армении и многочисленные жертвы», - подчеркнул Тигран Абрамян.