Ադրբեջանի ներկայացուցիչները չեն առաջարկում ունենալ ճանապարհ, որը կունենա նույն կարգավորումները, ինչ՝ Լաչինի միջանցքը. Միրզոյան (Տեսանյութ)
18/10/2022 15:35
Բանակցություններում Ադրբեջանի ներկայացուցիչները չեն պնդում և չեն առաջարկում ունենալ ճանապարհ, որը կունենա նույն կարգավորումները, ինչ՝ Լաչինի միջանցքը, ԱԳՆ-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսին այսօր հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Եթե պարոն Չավուշօղլուն իր կողմից այս բաղադրիչն է մտցնում բանակցություններում, ապա լավ կլինի, որ իր անունից ասի։ Ադրբեջանն այդպիսի բան չի ասում», - ասաց Արարատ Միրզոյանը՝ արձագանքելով Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությանը, թե Լաչինի միջանցքը և Զանգեզուրի միջանցքը պետք է ունենան նույն կարգավիճակը։
Միրզոյանն ասաց, որ որևէ կողմ իրավացիորեն չի էլ կարող այդպիսի բան պնդել, որովհետև կարգավորումները տրված են նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ, իսկ հետագայում՝ 2021 թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությամբ։
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ երկխոսությանը՝ նախարարն ասաց, որ շահագրգռված են երկխոսության հաջող ավարտով։

Азербайджан не требует дороги в Нахичеван, идентичной по своим регулировкам Лачинскому коридору – МИД Армении
18/10/2022 16:02
Все дороги в регионе должны действовать под суверенитетом тех стран, через территорию которых они проходят и будут проходить. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Норвегии.
«По моей субъективной оценке, в этой связи есть определенный прогресс, и есть оптимизм, что в этом направлении переговоры в предстоящем времени могут завершиться успешно», - сказал Мирзоян.
При этом он заявил, что в ходе переговоров Азербайджан не утверждает и не предлагают иметь дорогу, которая по своим регулировкам будет идентичной Лачинскому коридору, а все регулировки даны трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, где есть Лачинский коридор и есть тема о разблокировании региональных транспортных коммуникаций.