Ադրբեջանն ու Թուրքիան սպառնում են ադրբեջանական անցակետ և հսկողություն սահմանել Հայաստանն Արցախին կապող «Լաչինի միջանցքում». Տիգրան Աբրահամյան
18/10/2022 10:47
Ադրբեջանն ու Թուրքիան սպառնում են ադրբեջանական անցակետ և հսկողություն սահմանել Հայաստանն Արցախին կապող «Լաչինի միջանցքում». նման դիտարկում է արել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի դեմ տեղի ունեցած սեպտեմբերյան հարձակումից հետո, Ադրբեջանը, որպես նախապայման, կրկին ակտիվացրել է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» թեման։ Ընդ որում՝ նաև Թուրքիայի ԱԳ նախարարի շուրթերով է հայտարարում, թե «Լաչինի և Զանգեզուրի միջանցքները պետք է ունենան նույն կարգավիճակը»։
«Ավելի վաղ սրա մասին հայտարարում էր Ադրբեջանի նախագահը, բայց այս փուլում այն, կարծես, առավել սուր է դրված։
Ի՞նչ է սա նշանակում։ Խնդիրը հետևյալն է՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան սպառնում են ադրբեջանական անցակետ և հսկողություն սահմանել Հայաստանն Արցախին կապող «Լաչինի միջանցքում»։
Ճիշտ է՝ այն, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, գտնվում է ռուս խաղաղապահների հսկողության ներքո և չի նախատեսում ադրբեջանական անցակետերի տեղակայում, սակայն, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այդ հայտարարությունն Ադրբեջանն ըստ սեփական պատկերացումների է կիրառում, այս դեպքում խնդիրն ավելի է բարդանում։
Ի՞նչ հետևանքներ կունենա Հայաստանն Արցախին կապող միջանցքում ադրբեջանական անցակետ/հսկողության սահմանումը։
Անցակետի հնարավոր տեղակայումը միանշանակ կբերի Արցախի հայաթափմանը, որովհետև շատերի համար՝ Արցախում և Հայաստանում, այդ հատվածով անցնելը լուրջ անվտանգային սպառնալիք կդառնա։
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ այդ ճանապարհի նկատմամբ ադրբեջանական հսկողությունը կբերի ցանկացած իրավիճակում ճանապարհի փակման վտանգ։
Կարծում եմ՝ Ադրբեջանը ՀՀ իշխանությանը ոչ թե ընտրության առաջ է կանգնեցրել՝ ՀՀ-ի տարածքով միջանցքի գոյության վերաբերյալ համաձայնություն կամ ՀՀ-ն Արցախի հետ կապող ճանապարհին անցակետի տեղակայում, այլ իրականում առաջնորդվում է և՛-և՛ սկզբունքով՝ ուղղակի ժամանակի հարց է։
Ո՞վ լիներ, որ չօգտվեր ՀՀ-ում հաստատված ռեժիմի գոյությունից և չփորձեր ստանալ առավելագույնը», - Facebook-ի իր էջում գրել է պատգամավորը։

Азербайджан и Турция угрожают установить пропускной пункт и контроль в связывающем Армению с Арцахом «коридоре Лачина» – Тигран Абрамян
18/10/2022 12:06
Азербайджан и Турция угрожают установить пропускной пункт и контроль в «коридоре Лачина», связывающем Армению с Арцахом, считает секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, после сентябрьской агрессии против Армении Азербайджан в качестве предусловия вновь активизировал тему так называемого «Зангезурского коридора». Причем, заявляет также устами главы МИД Турции, что «коридоры Лачина и Зангезура должны иметь одинаковый статус».
«Ранее об этом заявлял президент Азербайджана, но на данном этапе вопрос, по-видимому, поставлен наиболее остро.
Что это означает? Проблема в следующем: Азербайджан и Турция угрожают установить азербайджанский блокпост и контроль в «Лачинском коридоре», соединяющем Армению с Арцахом.
Правда, согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, он находится под контролем российских миротворцев и не предусматривает развертывания азербайджанских блокпостов, однако, учитывая то обстоятельство, что Азербайджан использует это заявление по собственному усмотрению, проблема становится еще сложнее.
Какими будут последствия установления азербайджанского пропускного пункта/контроля в коридоре, связывающем Армению с Арцахом?
Возможное размещение пропускного пункта однозначно приведет к исходу армян из Арцаха, поскольку для многих жителей Арцаха и Армении проезд по этому участку станет серьезной угрозой безопасности.
Не говоря уже о том, что  азербайджанский контроль над этой дорогой повлечет за собой опасность закрытия дороги в любой ситуации.
Полагаю, Азербайджан не просто поставил власть Армении перед выбором – согласие на существование коридора по территории Армении или размещение КПП на связывающей Армению с Арцахом дороге, а руководствуется в действительности принципом «и-и», просто это вопрос времени.
А кто не воспользовался бы существованием установившегося в Армении режима и не попытался бы получить максимум?», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.