Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան ուղիղ հարձակում է Հայաստանի ինքնիշխանության վրա. Լյուքսեմուրգի խորհրդարանի նախագահ
19/10/2022 13:35
Պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը, որպես ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ բարեկամական խմբի ղեկավար, Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի վերաբերյալ նամակով դիմել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի նախագահ Ֆերնանդ Էտգենին՝ ներկայացնելով իրադրությունը Հայաստանում եւ նոր հարձակման վտանգը:
Պատասխան նամակում Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի նախագահն իր երկրի օրենսդիր մարմնի անունից լիակատար շարունակական աջակցություն է հայտնել Հայաստանի ժողովրդավարությանն ու տարածքային ամբողջականությանը՝ շեշտելով, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան ուղիղ հարձակում է Հայաստանի ինքնիշխանության վրա:
Հաջակցություն՝ Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի նախագահը հայտնել է, որ որոշում է կայացվել Լյուքսեմուրգի խորհրդարանի բարձրաստիճան պատվիրակություն գործուղել Հայաստան: Լյուքսեմբուրգի գործընկերների այցելության ժամկետները ճշտվում են:
ADR խմբակցության ղեկավար Ֆերնանդ Կարթհայզայերը տեղեկացրել է, որ Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորնը պատասխանել է պատգամավորի՝ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի վերաբերյալ հարցերին, վերահաստատել Ադրբեջանի գործողությունների դատապարտումը՝ ընդգծելով, որ դրանք դատապարտվել են Եվրամիության կողմից:
Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարը նշել է, որ կարեւոր է ԵՄ առաքելության տեղակայումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին, ինչը կայունացնող դերակատարություն կարող է ունենալ:
Ժան Ասելբորնն ընդգծել է, որ ԵՄ առաքելությունը կարող է նպաստել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Լյուքսեմբուրգի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կրկին հորդորել է զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրմանը նպաստող գործընթացներից:

Развязанная Азербайджаном агрессия против суверенной территории Армении – прямое посягательство на суверенитет страны: спикер парламента Люксембурга
19/10/2022 13:47
Как руководитель группы дружбы Национального Собрания Армения-Люксембург депутат Сона Казарян направила письмо председателю Палаты депутатов Великого Герцогства Люксембург Фернанду Этгену по поводу недавней агрессии Азербайджана против Армении, представив ситуацию в Армении и угрозу нового нападения, сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ответном письме спикер парламента Люксембурга от имени законодательного органа своей страны выразил полную неизменную поддержку демократии и территориальной целостности Армении, подчеркнув, что развязанная Азербайджаном агрессия против суверенной территории Армении – прямое посягательство на суверенитет Республики Армения.
Фернанд Этген сообщил, что принято решение направить в Армению высокопоставленную делегацию парламента Люксембурга. Сроки визита коллег уточняются.
Руководитель фракции АDR Фернанд Кархайгайер сообщил, что министр иностранных дел Люксембурга Жан Ассельборн, отвечая на вопросы депутата о недавней агрессии Азербайджана против Армении, подтвердил недопустимость действий Азербайджана, подчеркнув, что они осуждены Евросоюзом.
Министр иностранных дел Люксембурга отметил важность размещения миссии ЕС на границе Армении и Азербайджана, что может сыграть стабилизирующую роль.
Жан Ассельборн подчеркнул, что миссия ЕС также может содействовать мирному урегулированию нагорно-карабахской проблемы.
Глава внешнеполитического ведомства Люксембурга вновь призвал воздержаться от процессов, способствующих дальнейшему обострению ситуации.