«Հրապարակ». Փաշինյանը որոշել է ներքին գործերի մեգանախարարի պաշտոնում նշանակել իր համերկրացի և ընկեր Վահե Ղազարյանին
22/10/2022 09:44
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած ՔՊ-ում շատերը մեծ ախորժակ ունեն առաջիկայում ստեղծվելիք ներքին գործերի մեգանախարարի պաշտոնի համար, սակայն Փաշինյանը, ըստ իշխանական աղբյուրների, որոշել է նշանակել իր համերկրացի և ընկեր ոստիկանապետին` Վահե Ղազարյանին։
Նա ոչ միայն արդարացրել է Փաշինյանի հույսերը, այլև զարմանալիորեն ամենացածր հակառեյտինգն ունի` ի տարբերություն այդ պաշտոնին հավակնող այլ ՔՊ-ականների՝ Անդրանիկ Քոչարյանի, Ռոմանոս Պետրոսյանի, Հակոբ Սիմիդյանի։ ՆԳՆ հիմքում ոստիկանության և ԱԻՆ-ի միավորումն է, այլ կառույցներ ևս կան: Այս կառույցի ստեղծումը մի քանի անգամ հետաձգվել է։
Օրերս Փաշինյանի մոտ այս հարցով հերթական խորհրդակցությունն է կայացել, և ասում են, որ այն հաջորդ տարեսկզբին  կձևավորվի։ Ըստ ամենայնի, Ղազարյանի այսօրվա տեղակալներից մեկն էլ կնշանակվի ոստիկանապետ»։

«Грапарак»: Пашинян решил назначить мегаминистром внутренних дел своего земляка и друга Ваге Казаряна
22/10/2022 09:50
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что несмотря на то, что в «Гражданском договоре» многие претендуют на должность мегаминистра внутренних дел, однако Пашинян решил назначить на эту должность своего земляка и друга начальника полиции Ваге Казаряна.
«Он не только оправдал надежды Пашиняна, но и как ни странно имеет самый низкий антирейтинг, в отличие от претендующих на эту должность членов «Гражданского договора» – Андраника Качаряна, Романоса Петросяна, Акопа Симидяна. МВД будет сформирован на основе объединения полиции и МЧС, есть также другие структуры. Создание этой структуры уже несколько раз откладывалось.
На днях у Пашиняна по этому вопросу состоялось очередное совещание, и говорят, что МВД будет сформировано в начале следующего года. По всей видимости, начальником полиции будет назначен один из сегодняшних заместителей Казаряна», - пишет газета.