Հայկական կողմին փոխանցված 10 զինծառայողների մարմինները կենթարկվեն դատագենետիկական փորձաքննության
Ադրբեջանի կողմից հայկական կողմին երեկ փոխանցված 10 զինծառայողի մարմինները կենթարկվեն դատագենետիկական փորձաքննության։ ՀՀ քննչական կոմիտեից «Փաստինֆո»-ին հայտնել են, որ նշանակվել է դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություն։ Այլ մանրամասներից ՔԿ-ում առայժմ զերծ են մնացել՝ նշելով, որ նախաքննությունը շարունակվում է։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը՝ ժամը 00:05-ից, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գեղարքունիքի, Սյունիքի եւ Վայոց Ձորի մարզերի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ կիրառելով նաև ԱԹՍ-ներ, ականանետային-հրթիռահրետանային միջոցներ։
ՔԿ ԶՔԳՎ-ում նույն օրը քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (պատերազմ վարելու արգելված եղանակների կիրառմամբ պատերազմական հանցագործությունները, որը դրսևորվել է քաղաքացիական օբյեկտների վրա հարձակումով) և
ՀՀ ՔՕ 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով (пետության քաղաքական կամ ռազմական գործողությունները փաստացի ղեկավարող կամ վերահսկող կամ ուղղորդող անձի կողմից ագրեսիա պլանավորելը, նախապատրաստելը, նախաձեռնելը կամ իրականացնելը)։
Զոհված զինծառայողների վերջնական թիվն առ այս պահը հայտնի չէ, հոկտեմբերի 26-ին առողջապահության նախարարը հայտարարել էր 201 մարմնի նույնականացման մասին, ինչից հետո Ադրբեջանը եւս 10 զինվորի մարմին է փոխանցել Հայաստանին։

Тела переданных Армении 10 военнослужащих будут направлены на судебно-генетическую экспертизу
Тела 10 военнослужащих, переданных вчера Азербайджаном армянской стороны, будут направлены на судебно-медицинскую экспертизу. Как сообщили в беседе с «ФактИнфо» в Следственном комитете Армении, назначены судебно-медицинская и судебно-генетическая экспертизы. В СК воздержались от разглашения иных подробностей, отметив, что предварительное расследование продолжается.
Напомним, в ночь с 12 на 13 сентября вооруженные силы Азербайджана предприняли широкомасштабную агрессию против суверенной территории Республики Армения с применением крупнокалиберного оружия, артиллерии, ракетных комплексов и беспилотников.
ГВСУ СК Армении в тот же день инициировало уголовное производство по пункту 2 части 1 статьи 140 УК РА (военные преступления, совершенные с применением запрещенных методов ведения войны и проявившееся в нападении на гражданские объекты) и ч. 1 ст. 149 УК РА (планирование, подготовка, развязывание или совершении акта агрессии лицом, которое фактически осуществляет руководство и контроль за политическими или военными действиями государства).
Окончательное число погибших до сих пор не известно. 26 октября министр здравоохранения Армении сообщила об идентификации тел 201 погибшего, после чего Азербайджан передал Армении тела еще 10 военнослужащих.