«Փաստ». Արցախում առաջիկայում սպասվող ներքաղաքական փոփոխություններում Բակո Սահակյանն ակտիվ ներգրավվածություն ունի
29/10/2022 10:17
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի քաղաքական բոլոր ուժերի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 30-ին՝ ժամը 15:00-ին տեղի կունենա Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, ապա և հանրահավաք՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության արժանապատիվ ու անվտանգ ապագային: «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում նախատեսվող հանրահավաքի առանցքային նախաձեռնողներից մեկը Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանն է։ Ընդհանրապես, Արցախի մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ վերջին շրջանում Արցախի հարցով նոր ալեկոծությունների ֆոնին բավականին ակտիվ է Սահակյանը։
Մեր տեղեկություններով, նա այսօր էլ շարունակում է վայելել արցախահայության լայն շրջանակների աջակցությունը և, չնայած արտաքուստ պասիվությանը, իրականում մեծ ազդեցություն ունի Արցախում անցկացվող լայնամասշտաբ միջոցառումներ կազմակերպելու հարցում։ Մեր աղբյուրների պնդմամբ, Արցախում առաջիկայում սպասվող ներքաղաքական փոփոխություններում Սահակյանն ակտիվ ներգրավվածություն ունի, որպեսզի ողջ գործընթացն անցկացվի սահուն, ինչպես նաև Արցախի հարցի շուրջ հանրային մոբիլիզացիայի պայմաններում ունի առանցքային դերակատարում. ավելին, շատ խմբերի և առանցքային գործիչների հետ անձամբ է հանդիպումներ անցկացնում:
Ի դեպ, Արցախում հաճախ են շեշտում, նույնիսկ 44-օրյա պատերազմի վերջին օրերին, երբ Արցախում համատարած էվակուացիա էր հայտարարված, նա չէր լքել Արցախը»։

«Паст»: Бако Саакян и сегодня пользуется широкой поддержкой арцахцев
Как известно, по инициативе всех политических сил парламента Арцаха, 30 октября, в 15:00, состоится внеочередное заседание Национального Собрания, а затем митинг, посвященный достойному и безопасному будущему Арцаха, пишет газета «Паст». По сведениям издания, один из ключевых инициаторов митинга на площади Возрождения Степанакерта – бывший президент Арцаха Бако Саакян.
«В целом, как передают наши арцахские источники, Саакян довольно активен на фоне начавшихся в последнее время новых волнений по вопросу Арцаха.
По нашим сведениям, он и сегодня продолжает пользоваться широкой поддержкой арцахцев и, несмотря на внешнюю пассивность, в действительности имеет большое влияние в вопросе организации проводимых в Арцахе широкомасштабных мероприятий. По утверждению наших источников, Саакян вовлечен в предстоящие внутриполитические изменения в Арцахе и стремится, чтобы этот процесс прошел гладко, а также играет ключевую роль в консолидации вокруг вопроса Арцаха, более того, лично проводит встречи с многими группами и ключевыми деятелями.
Кстати, в Арцахе часто отмечают, что даже в последние дни 44-дневной войны, когда в Арцахе была объявлена повсеместная эвакуация, Бако Саакян не покинул Арцах», - пишет газета.