Պատրաստ եմ Սոչիում փաստաթուղթ ստորագրել, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը ԼՂ-ում երկարացվի 10-20 տարով. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
29/10/2022 12:55
Հայ հանրության շրջանում փորձ են անում տպավորություն ստեղծել , թե ԼՂ հարցով կա ռուսական առաջարկ, որը դրական է Հայաստանի համար ու կա արևմտյան առաջարկ, որը բացասական է Հայաստանի համար,  «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 6-րդ համաժողովի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ասում են՝ Հայաստանի  կառավարությունը մերժում է Ռուսաստանի ծրագիրն ու ընդունում է արևմտյան ծրագիրը: Կներեք, սա իրականության հետ ոչ մի կապ չունի։ Այն, որ կա ռուսական ու արևմյան ընկալում՝ ճիշտ է, իսկ Հայաստանը ռուսական ընկալման հետ համաձայնվել է ու սկզբունքային պայմանավորվածություն ձեռք է բերել 2021 թվականի հունվարին։  Այդ պայմանավորվածությունների անկյունաքարային դրույթը եղել է, որ ՌԴ-ն  Լեռնային  Ղարաբաղի ու Հայաստանի անվտանգության երաշխավորն է։ Սա շատ կարևոր նրբություն է, ու մենք պայմանավորվել ենք այդ սցենարի ու պլանի շուրջ», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նա նշեց, թե սեպտեմբերին Հայաստանը համաձայնություն է տվել ռուսական պլանի իրագործմանը:
«Ես ասում եմ, որ երկուշաբթի օրը Սոչիում կայանալիք հանդիպմանը պատրաստ եմ  պաշտոնապես ընդունել, ստորագրել 15 կետերի հիման վրա համաձայնության հասնելու փաստաթուղթը, այսինքն՝ այդ փաստաթուղթն ընդունել հիմք Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար», - ասաց Փաշինյանը:
Նա հայտարարեց՝ պատրաստ է Սոչիում ստորագրել փաստաթուղթն ու ընդունել, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում երկարացվի 10-20 տարով:
«Ես պատրաստ եմ այդ թուղթը ստորագրել: Ես առաջարկում եմ, որ  ՌԴ նախագահն այդ առաջարկով հանդես գա, եթե պետք է՝ ես հանդես կգամ այդ առաջարկով, բայց Ռուսաստանը պիտի պաշտպանի այդ առաջարկը, որովհետև ես չեմ կարող որոշել, որ ՌԴ խաղաղապահները այնտեղ պետք է մնան ինչ-որ ժամկետով։ Դա եռակողմ թուղթ է ու եթե մենք ու Ռուսաստանը համաձայնվենք, կլինենք մեծամասնություն», - ընդգծեց Հայաստանի վարչապետը:

Я готов подписать в Сочи документ о продлении присутствия российских миротворцев в Нагорном Карабахе на 10-20 лет – Никол Пашинян
29/10/2022 13:55
Предпринимается попытка создать в армянском обществе впечатление, что по вопросу Нагорного Карабаха есть российское предложение, которое выгодно для Армении, и есть западное предложение, которое невыгодно для Армении, заявил сегодня премьер-министр Никол Пашинян на 6-ом съезде партии «Гражданский договор».
«Говорят, что правительство Армении отвергает программу России и принимает западную программу. Извините, но это не имеет ничего общего с реальностью. То, что есть российское и западное понимание – правда, и Армения согласилась с российским пониманием и достигла принципиальной договоренности в январе 2021 года. Основополагающим положением этих договоренностей было то, что Россия является гарантом безопасности Армении и Нагорного Карабаха. Это очень важный нюанс, и мы прийти к соглашению вокруг этого сценария и плана», - сказал он.
Он отметил, что Армения в сентябре дала согласие на реализацию российского плана.
«Я говорю, что в понедельник, на предстоящей встрече в Сочи, я готов официально принять, подписать документ о достижении соглашения на основании 15 пунктов, то есть, принять этот документ как основание для подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном», - сказал Пашинян.
Он заявил, что готов подписать в Сочи документ  о продлении присутствия российских миротворцев в Нагорном Карабахе на 10-20 лет.
«Я готов подписать этот документ. Я предлагаю, чтобы президент РФ выступил с таким предложением, если нужно, я выступлю с таким предложением, но Россия должна поддержать это предложение, потому что я не могу решать, чтобы российские миротворцы оставались там на какой-то срок. Это трехсторонний документ, и если мы и Россия согласимся, то будем большинством», - подчеркнул Никол Пашинян.