2023 թվականի բյուջեում Հայաստանն Արցախին 144 միլիարդ դրամի չափով ֆինանսավորում կհատկացնի
2023 թվականի բյուջեում Արցախի ֆինանսավորումը 144 միլիարդ դրամի չափով է նախատեսված, 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Այս տարեսկզբին նույնպես 144 միլիարդ դրամ է, այսինքն՝ առանց փոփոխության եկող տարի կֆինանսավորվի», - ասաց նա:
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ գալիք տարվա ընթացքում, եթե պահում են ֆինանսավորման այն ծավալը, որն այս տարվա չափ նախատեսված էր, Արցախին շատ ավելի մեծ ճկունություն է տալիս անդրադառնալու կարևոր հարցերի:
«Մենք կառավարության նախորդ նիստում 144 միլիարդը դրամը ևս 20 միլիարդ դրամով ավելացնելու որոշում կայացրեցինք, դա նշանակում է՝  եթե եկող տարվա ընթացքում 144 միլիարդ դրամ է նախատեսված, բայց ընթացքում ի հայտ գան այնպիսի խնդիրներ, որոնք պահանջում են  ՀՀ կառավարության աջակցությունը, ապա դրանք կքննակվեն ու կստանան համապատասխան լուծումներ», - նշեց նախարարը:

В 2023 году Армения предоставит Арцаху финансирование в размере 144 млрд драмов
В бюджете на 2023 год предусматривается предоставить Арцаху финансирование в размере 144 млрд. драмов, заявил сегодня в ходе обсуждения проекта госбюджета министр финансов Армении Тигран Хачатрян.
«В начале этого года финансирование также составляло 144 млрд. драмов, то есть, в будущем году размер финансирования останется без изменений», - сказал он.
По словам Тиграна Хачатряна, если в будущем году сохранится тот же объем финансирования, который предусматривался в том году, то это предоставит Арцаху возможность для решения важных вопросов.
«На прошлом заседании правительства мы приняли решение увеличить объем финансирования еще на 20 млрд. драмов. В будущем году предусматривается предоставить 144 млрд драмов, но если в процессе возникнут проблемы, которые требуют поддержки правительства Армении, то они будут обсуждены и решены соответствующим образом», - отметил министр.