«Էդվարդ Ասրյանը պիտի որ լավ հիշի, թե ժամանակին նման դեպքերում ինչպես էր վարվում բանակի հրամանատարությունը»․ Սենոր Հասրաթյանն արձագանքել է ԳՇ պետին
01/11/2022 18:02
Արցախի ՊԲ գնդապետ, ՊԲ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին պետ Սենոր Հասրաթյանն արձագանքել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանի հայտարարությանը, թե ադրբեջանական կողմը թույլտվություն չի տալիս հայկական կողմին՝ գնալ, որոնել և դուրս բերել հայ զինծառայողների դիերը, որոնք վերջին բախումներից հետո մնացել են այժմ արդեն ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում։
«...Ադրբեջանական կողմը դեռեւս համապատասխան թույլտվություն չի տալիս, որ մեր ստորաբաժանումները մտնեն եւ որոնեն դիերի գտնվելու վայրերը»,- երեկ տեղի ունեցած ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետը, ապա, պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե «կա՞ն դիեր, որոնք տեսանելի են հայկական կողմից, սակայն դրանք նույնպես դուրս բերել չեն թողնում», հավելեց հետևյալը. «Փաստը կա, որ Կուտականի ուղղությամբ մենք ունենք մեկ դիակ, ԱԹՍ-ով դիտարկել ենք: Դա գտնվում է հակառակորդի դիրքի մատույցներում»:
Կարող էի նաև չանդրադառնալ այս թեմային, բայց քանի որ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանն իր զինվորական ծառայությունը սկսել է Արցախի պաշտպանության բանակում և հասել պաշտպանական շրջանի հրամանատարի պաշտոնին, պիտի որ լավ հիշի, թե ժամանակին նման դեպքերում ինչպես էր վարվում բանակի հրամանատարությունը: Իսկ եթե չի հիշում, ապա հիշեցնեմ բազմաթիվ նման դեպքերից միայն մեկը, որը տեղի ունեցավ 2014թ. նոյեմբերի 12-ին, երբ ադրբեջանա-արցախյան հակամարտ զորքերի շփման գծի օդային տարածքում հակառակորդի կողմից խոցվեց ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող հայկական ՄԻ–24 ուղղաթիռը: Միջդիրքային տարածքում ընկած ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրը պարզելու և դրանից բխող հետագա քայլերն իրականացնելու համար Արցախի զինված ուժերի հրամանատարությունը մշակեց հատուկ նշանակության գործողության պլան և կատարվածից ուղիղ մեկ շաբաթ անց՝ նոյեմբերի 19-ին դեպքի վայրից տարհանեց օդաչուներից մեկի դին, երկուսի մասունքները և ուղղաթիռի որոշ մասեր: Հատուկ նշանակության գործողության ժամանակ շարքից հանվեց թշնամու երկու զինվոր, հայկական կողմը կորուստ չտվեց...
Սա է նախկինների և ներկանների տարբերությունը, և դա ոչ միայն մարտադաշտում, այլև բանակցությունների սեղանի շուրջ...»,- «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է Սենոր Հասրաթյանը։

«Эдвард Асрян должен хорошо помнить, как в свое время поступало в таких случаях командование армии» – Сенор Асратян ответил начальнику Генштаба
Полковник Армии обороны Арцаха, бывший начальник управления информации и связей с общественностью Вооруженных сил Арцаха Сенор Асратян обратился к заявлению начальника Генштаба ВС Армении Эдварда Асряна о том, что азербайджанская сторона не разрешает армянской стороне начать поиск и забрать тела армянских военнослужащих, которые после последних столкновений остались на перешедших под контроль Азербайджана территориях.
«… Азербайджанская сторона пока не дает надлежащее разрешение, чтобы наши соответствующие подразделения вошли и начали поиск тел», - заявил начальник ГШ ВС Армении вчера на брифинге, а затем, отвечая на вопрос журналиста «есть ли тела, которые видны с армянской стороны, но их тоже не разрешают вывести», добавил следующее: «Есть факт, что в направлении села Кутакана у нас есть одно тело, которое зафиксировали армянские БПЛА. Оно находится на подступах к позиции противника».
Я мог бы не касаться этой темы, но поскольку начальник Генштаба Эдвард Асрян начинал свою военную службу в Армии обороны Арцаха и дослужился до должности командира оборонного участка, то должен хорошо помнить, как в свое время в подобных случаях поступало командование армии. А если не помнит, то напомню лишь один из многочисленных подобных случаев, который произошел 12 ноября 2014 года, когда в воздушном пространстве зоны соприкосновения азербайджано-карабахских войск противником был сбит армянский вертолет МИ-24, выполнявший учебно-тренировочный полет. Для выяснения судьбы экипажа сбитого на межпозиционной территории вертолета и осуществления исходящих из этого дальнейших шагов, командование Вооруженных сил Арцаха разработало план специальной операции и через неделю после произошедшего – 19 ноября – эвакуировало с места происшествия тело одного их летчиков, останки двух других, а также некоторые важные части вертолета. В ходе операции были выведены из строя двое военнослужащих врага, у армянской стороны потерь не было…
В этом разница между бывшими и действующими, и она проявляется не только на поле боя, но и за столом переговоров…», - написал на своей странице в Сенор Асратян.