Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը պետք է թողնել հաջորդ սերունդներին. ՌԴ դեսպան (Տեսանյութ)
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն այն խնդիրն է, որը պետք է թողնել հաջորդ սերունդներին, երբ ստեղծվեն այս հարցի լուծմանն ուղղված բոլորի համար ընդունելի արդար լուծման պայմանները։ Այս մասին այսօր լրագրողներին ասաց Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Կարգավորման ողջ փաթեթը պետք է լինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածությունների արդյունք», - ասաց նա։
Կոպիրկինը հայտարարեց նաև, որ Ռուսաստանն արդարացնում է իրեն որպես Հայաստանի դաշնակից։ «Ռուսաստանն այստեղ պահպանում է իր ռազմական ներկայությունը։ Սա անվտանգության առանցքային գործոն է և կանխում է հետագա էսկալացիան», - նշեց դեսպանը։

Вопрос статуса Нагорного Карабаха следует оставить следующим поколениям – посол России
Вопрос статуса Нагорного Карабаха - это тот вопрос, который следовало бы оставить следующим поколениям, когда будет сформировано условие для приемлемого для всех справедливого решения этого вопроса. Об этом заявил сегодня журналистам посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Весь комплекс урегулирования должен быть продуктом договоренностей между Арменией и Азербайджаном», - отметил он.
Копыркин также заявил, что Россия оправдывает себя в качестве союзника Армении. «Россия сохраняет здесь свое военное присутствие. Это является ключевым фактором безопасности и предотвращения дальнейшей эскалации», - сказал посол.