Բայդեն. Ժողովրդավարությունը սպառնալիքի տակ է
Նախագահ Ջո Բայդենը նախազգուշացրել Է, որ նոյեմբերի 8-ին ԱՄՆ-ում կայանալիք միջանկյալ ընտրությունները կարող են «ժողովրդավարության համար կրախ» դառնալ: Այդ մասին գրում Է Politico հրատարակությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Հոգու խորքում մենք զգում ենք, որ ժողովրդավարությունը գտնվում Է սպառնալիքի տակ», - թերթը մեջբերում Է նախագահի հայտարարությունը, որը նա արել է Վաշինգտոնում նախընտրական հանրահավաքում ունեցած ելույթի ժամանակ:
Բայդենն իր նախորդին՝ Դոնալդ Թրամփին, մեղադրել Է երկրում տարաձայնություններ բորբոքելու մեջ եւ նախազգուշացրել, որ Թրամփի կողմնակիցները, որոնք չեն ընդունում 2020 թվականի նախագահական ընտրությունների արդյունքները, ներկայում «Ամերիկայում իրենց թեկնածություններն են առաջադրում բոլոր պաշտոններում»: Բայդենն ընդդիմախոսներին մեղադրել Է «դեմոկրատների, հանրապետականների եւ անկուսակցական պաշտոնյաների նկատմամբ բռնության» մեջ:
Բայդենն ընդգծել Է, որ «դա ճանապարհ Է դեպի քաոս Ամերիկայում. դա աննախադեպ Է, դա անօրինական Է»: Նախագահը հայտարարել Է, որ ընտրողները որեւԷ թեկնածուի օգտին ձայն տալուց առաջ պետք Է իրենց հարց տան. «Կընդունի արդյոք այս մարդը ժողովրդի օրինական կամքը»: «Այդ հարցի պատասխանը կենսականորեն կարեւոր Է եւ, ըստ իս, պետք Է վճռական լինի», - ասել Է նա՝ հավելելով, որ «բախտախաղի Է դրված ժողովրդավարությունը»:
«Մենք մեր տարաձայնություններն Ամերիկայում չենք լուծի բունտի, ամբոխի, գնդակի կամ մուրճի օգնությամբ», - նշել Է Բայդենը:
ՄՆ-ում դեմոկրատների անհանգստությունն Է առաջացնում այն, որ միջանկյալ ընտրությունների արդյունքներով իրենք կարող են կորցնել հսկողությունը Ներկայացուցիչների պալատի նկատմամբ այն դեպքում, երբ Սենատի նկատմամբ հսկողության հետ կապված իրադրությունն առայժմ պարզ չԷ, գրում Է Politico-ն: Միջանկյալ ընտրությունների արդյունքներով՝ կնորացվի ամբողջ Ներկայացուցիչների պալատը եւ Սենատի մեկ երրորդը, կընտրվեն մի շարք նահանգների ղեկավարներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Байден заявил, что «демократия находится под угрозой»
Президент Джо Байден предупредил, что предстоящие 8 ноября промежуточные выборы в США могут обернуться «крахом для демократии», как передает Арменпресс, об этом пишет издание Politico.
«В глубине души мы чувствуем, что демократия находится под угрозой», - цитирует газета заявление президента, сделанное в ходе выступления на предвыборном митинге в Вашингтоне.
Байден обвинил своего предшественника Дональда Трампа в разжигании разногласий в стране и предупредил, что сторонники Трампа, отрицающие результаты президентских выборов 2020 года, в настоящее время «баллотируются на все должности в Америке».
Байден обвинил оппонентов в «насилии в отношении демократов, республиканцев и беспартийных чиновников, просто выполняющих свою работу».
Байден подчеркнул, что «это - путь к хаосу в Америке, это беспрецедентно, это незаконно и это не по-американски».
Президент заявил, что избиратели, прежде чем отдать голос за какого-либо кандидата, должны спросить себя: «Примет ли этот человек законную волю народа?».
«Ответ на этот вопрос жизненно важен и, на мой взгляд, должен быть решающим», - сказал он, добавив, что «на карту поставлена сама демократия».
«Мы не решаем наши разногласия в Америке с помощью бунта, толпы, пули или молотка», - отметил Байден.
Обеспокоенность демократов в США вызывает то, что по итогам промежуточных выборов они могут потерять контроль на Палатой представителей, в то время как ситуация с контролем над Сенатом пока не ясна, пишет Politico.
По итогам промежуточных выборов будет обновлена вся Палата представителей и треть Сената, избраны губернаторы ряда штатов.