«Փոթիի օպերատորը խստորեն հետևում է պատժամիջոցներին». ինչու չի գործարկվում լաստանավային հաղորդակցությունը
03/11/2022 11:56
Լաստանավային հաղորդակցությունը, որը, ենթադրվում է, որ պետք է թեթևացնի Լարսի անցակետի հերթերի խնդիրը, մինչև այժմ չի գործարկվում, քանի որ Փոթիի նավահանգստի օպերատորը խստորեն հետևում է թե՛ եվրոպական, թե՛ ամերիկյան պատժամիջոցներին և մինչև այժմ պարտավորություն չի ստանձնել, թե ինչ ժամանակում կպատասխանի այս կամ այն բեռը թողնելու կամ չթողնելու որոշման վերաբերյալ, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Հիմնական խնդիրը, որի պատճառով մենք չենք սկսում, այն է, որ ուզում ենք այդ կապը լինի այնքան կայուն ու կանխատեսելի, որ պետական բյուջեից ծախսվելիք միջոցները տան իրենց ճիշտ տնտեսական արդյունքը», - ասաց Քերոբյանը:
Նա նշեց, թե մինչև այժմ ոչ մի դրամ չի ծախսվել լաստանավային հաղորդակցության սուբսիդավորման վրա:
Թե ինչն է խնդիրը, որը թույլ չի տվել մինչև այս պահը սկսել լաստանավային հաղորդակցությունը՝ նախարարը պարզաբանեց. «Քանի որ Փոթիի նավահանգստի օպերատորը հոլանդական ընկերություն է և իրենք խիստ հետևում են թե՛ եվրոպական, թե՛ ամերիկյան պատժամիջոցներին, իրենք, ըստ էության, մեր առջև ոչ մի պարտավորություն չեն ստանձնել, թե ինչ ժամանակում կպատասխանեն այս կամ այն բեռը թողնելու կամ չթողնելու որոշման վերաբերյալ: Ցանկացած բեռ իրենք պետք է ստուգեն պատժամիջոցների համապատասխանության կամ չհամապատասխանության առումով և ըստ այդմ որոշեն՝ թողնո՞ւմ են, թե՞ ոչ: Փոթիի օպերատորը մինչև վերջերս մեզ չի տվել հստակ ժամանակ»:
Նախարարը հույս ունի, որ կհասցնեն մինչև վատ եղանակների սկսելը դա գործարկել:
«Խնդիրը, պարզվեց, բավականին բարդ է, քան կառավարությունն ի սկզբանե պատկերացրել է: Ամեն ինչ անելու ենք, որ դա տեղի ունենա, քանի որ դա շատ կարևոր կապող օղակ է Հայաստանի և Եվրասիական մայրցամաքի միջև», - ընդգծեց Քերոբյանը:

«Оператор порта Поти строго следит за соблюдением санкций»: почему не запускается паромное сообщение
03/11/2022 12:48
Паромное сообщение, которое предположительно должно было смягчить проблему очередей на КПП «Верхний Ларс» до сих пор не запущено, поскольку оператор грузинского порта Поти строго следит за соблюдением и европейских, и американских санкций и до сих пор не ответил, за какое время примет решение пропустить или не пропустить тот или иной груз, заявил сегодня в парламенте министр экономики Ваан Керобян.
«Основная причина, по которой мы не начинаем, в том, что мы хотим, чтобы эта связь была настолько стабильной и прогнозируемой, чтобы расходуемые из госбюджета средства дали экономический результат», - сказал Керобян.
Он отметил, что на субсидирование паромного сообщения до сих пор никаких средств не потрачено.
Касаясь причин, почему до сих пор не разрешается начать паромное сообщение, министр уточнил: «Поскольку оператор порта Поти голландская компания и они строго соблюдают и европейские, и американские санкции, то, по сути, не берут на себя никаких обязательств, за какое время примут решение о том, пропустить или не пропустить тот или иной груз. Любой груз проверяется на соответствие или несоответствие санкциям, потом только принимается решение пропускать или нет. До недавнего времени оператор Поти не сказал нам четких сроков».
Министр выразил надежду, что до наступления зимы успеют запустить паромное сообщение.
«Как выяснилось, это проблема сложнее, чем изначально представляло правительство. Мы все сделаем, чтобы это произошло, поскольку это очень важное звено между Арменией и Евразийским материком», - подчеркнул Керобян.