Հայաստանում գնաճային ֆոնը կշարունակվի. Սոցապնախարար
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը համաձայն է, որ Հայաստանում կա գնաճային ֆոն:
«Այդ գնաճային ֆոնը կշարունակվի, 2023 թվականի երկրոդ եռամսյակից կսկսի իջնել», - Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մկրտչյանը:
Նախարարի խոսքով՝ հաշվի առնելով երկրում առկա հարկային ավել հավաքումները՝ որոշում կայացվեց թոշակի բարձրացումը բերել առաջ:
«Հայտարարել ենք, որ վեց հազար դրամով ենք բարձրացնում, առաջին երեք հազար դրամ բարձրացումն իրականցրել ենք սեպտեմբերին», - նշեց նա:
Նախարարն ընդգծեց՝ պետք է ընդունել, որ գնաճային ֆոնը հայկական ֆենոմեն չէ: Այսօր, ըստ նրա, գերզարգացած երկրներն իրենց պատմության աննախադեպ գնաճային ֆոնն են ապրում:
«Մենք քարանձավում չենք գտնվում, գտնվում ենք համաշխարհային միջազգային համակարգում, որտեղ ցանկացած իրողություն, ցանկացած շարժում անդրադառնում է նաև Հայաստանի վրա: Եթե կառավարությունը չաներ որևիցե քայլ, եթե կառավարությունը բարձրացումների չգնար, այդ դեպքում, օրինակ, աղքատությունը 55-ից տոկոսից բարձր կլիներ»,- ընդգծեց սոցապնախարարը:

Инфляционный фон в Армении будет продолжаться – Нарек Мкртчян
Министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян согласен с тем, что в Армении наблюдается инфляционный фон.
«Этот инфляционный фон будет продолжаться и начнет снижаться со второго квартала 2023 года», - заявил министр в беседе с журналистами в парламенте.
По словам министра, учитывая дополнительные налоговые сборы в стране, было принято решение о повышении пенсий.
«Мы заявили, что повышаем пенсии на 6 тысяч драмов, первое повышение на 3 тысячи драмов провели в сентябре», - отметил он.
Министр подчеркнул, что нужно признать, что инфляционный фон не является армянским феноменом. По его словам, сегодня в развитых странах наблюдается беспрецедентный инфляционный фон.